Vantaan YTY-akatemia kokoontuu ensimmäistä kertaa – työn tavoitteena on vahvistaa nuorten työelämä- ja yrittäjyystaitoja

Uutinen

Vantaan kaupunki tehostaa toimia, joilla vahvistetaan nuorten työelämä- ja yrittäjyystaitoja. Kuusijärvellä ja Vehkalassa 8.6. järjestettävä YTY-akatemia kokoaa yhteen koulutuksen, työelämän ja kaupungin toimijoita sekä järjestöjä rakentamaan nuorten osaamista muuttuvan työelämän tarpeisiin.

Vantaan kaupunki haluaa vahvistaa nuorten valmiuksia muuttuvassa työelämässä. Koulutuksen, työelämän ja kaupungin toimijoita sekä järjestöjä kokoontuu maanantaina 8.6. Vantaan Kuusijärvelle ja Varian Vehkalan toimipisteeseen YTY-akatemian eli yrittäjyys- ja työelämätaitojen akatemian merkeissä.

Päivän aikana tutustutaan käytännön yrittäjyyskasvatukseen, nykyisiin käytäntöihin ja tutkimustietoon. Osallistujat pääsevät myös työskentelemään yhdessä uusien ratkaisujen parissa. Tilaisuuden juontaa yrittäjä ja puhuja Ali Janghiri 

YTY-akatemia on osa Vantaalla alkuvuodesta käynnistynyttä yrittäjyys- ja työelämätaitojen kehittämistyötä. Sitä koordinoi YTY-työryhmä yhdessä kaupungin eri toimialojen ja Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin kanssa.

Vantaa on yksi Suomen nuorimmista ja kansainvälisimmistä kaupungeista.

- Vantaan tulevaisuus rakentuu nuorten osaamisesta, hyvinvoinnista ja uskosta omiin mahdollisuuksiinsa. Siksi työelämätaidot, yrittäjämäinen ajattelu ja koulun sekä työelämän yhteistyö ovat meille strategisesti tärkeitä, sanoo Vantaan kaupungin opetuspäällikkö Pepita Kaskentaus.

- Tutkimusten mukaan yrittäjyyskasvatuksesta hyötyvät erityisesti nuoret, joilla on ympärillään muita vähemmän mahdollisuuksia. Siksi yrittäjyyskasvatuksella on merkittävä potentiaali vastata myös moniin tämän ajan yhteiskunnallisiin haasteisiin, asiantuntija Sanna Clement Nuorten yrittäjyys ja talous NYT -järjestöstä jatkaa.

Maanantain YTY-akatemiassa osallistujat työskentelevät päivän ajan monialaisissa tiimeissä kehittämässä ratkaisuja Vantaan yrittäjyyskasvatuksen vahvistamiseksi. Työskentelyyn osallistuu myös joukko Vantaan kaupungin nuorisovaltuuston edustajia. Päivän päätteeksi tiimit esittelevät ratkaisunsa ja äänestävät idean, jonka ne haluaisivat nähdä ensimmäisenä toteutuvan Vantaalla.

Seuraava YTY-akatemia järjestetään lokakuussa 2026.