Jokiuomanpuistoa uudistetaan ja kunnostetaan
Martinlaaksossa, Louhelantien kupeessa sijaitseva Jokiuomanpuisto kunnostetaan. Puistoon rakennetaan paljon uutta ja kunnostetaan vanhaa.
Jokiuomanpuiston hulevesialtaan läheisyydessä olevaan sillan patorakenteeseen asennettiin syksyllä 2024 Johanna Ilvessalon taideteos ”Kultainen häkki”.
Vuoden 2025 aikana puiston lähiliikuntapaikan viereen toteutetaan vaijeriliukurata. Puiston uudistusta jatketaan vuosina 2026-2027. Silloin lähiliikuntapaikalle lisätään kaikille soveltuvia ulkokuntoiluvälineitä ja puistoon toteutetaan muun muassa uusi leikkipaikka, keinukukkula, oleskelupaikka ja puistoshakkialue.
Uusien toimintojen lisäksi alueen kulkureittejä kunnostetaan ja puiston keskikäytävälle lisätään tehostevalaistus. Opastusta parannetaan lisäämällä uusia opastauluja ja kylttejä. Puistoon istutetaan uusia kukkivia puita, pensaita ja kukkaistutuksia sekä asennetaan penkkejä, aurinkotuoleja ja pöytäryhmiä. Puiston keskivaiheille toteutetaan puoliympyrän muotoinen kivetty oleskelupaikka.
Myös tapahtumakenttäaluetta uusitaan lisäämällä sinne muun muassa penkkejä, pöytäryhmiä ja kukkivia puu- ja pensasistutuksia.
Uusi leikkipaikka
Eräkujan ja Eräpolun väliselle alueelle rakennetaan leikkipaikka, jossa on erilliset alueet pienille ja isoille lapsille. Osa välineistä soveltuu myös liikuntarajoitteisille lapsille.
Vanhan leikkipaikan tilalle tulevalle keinukukkulalle sijoitetaan metallinen pihakeinu ja pöytäpenkkiyhdistelmä.
Matonpesupaikkaa uusitaan ja palstaviljelyalueelle lisätään vedenottopisteitä
Puistossa oleva matonpesupaikka uusitaan ja alueelle asennetaan mattomankeli, pesupöydät ja kuivatustelineet. Matonpesupaikan toimintojen jäsentelyä parannetaan ja matonpesupaikan käyttäjien käytössä oleva pysäköintipaikka siirretään lähemmäksi puiston pääkäytävää.
Jokiuomanpuiston palstaviljelyalueelle toteutetaan kulkuyhteys Ruskokujan parkkipaikalta. Palstaviljelyalueen käyttäjiä varten lisätään kaksi vedenottopistettä.