Jokiniemessä Satomäenkujalle rivi- tai paritaloja
Osoitteessa Satomäentie 22 ja Satomäenkuja 4 puretaan kaksi omakotitaloa ja niiden paikalle kaavoitetaan kaksikerroksisia rivitaloja tai paritaloja. Tonttien yhteenlaskettu rakennusoikeus kasvaa nykyisestä 400 kerrosneliömetristä noin 1200 kerrosneliömetriin.
Sijainti
Kaavamuutosalue sijaitsee Jokiniemen kaupunginosassa rajoittuen Satomäentiehen, Satomäenpuistonimiseen lähivirkistysalueeseen ja Satomäenranta nimiseen puistoalueeseen osoitteessa Satomäentie 22 ja Satomäenkuja 4. Matkaa Tikkurilan asemalle on noin 1,3 km.
Asemakaavamuutos
Kahdelle tontille saa rakentaa erillisiä tai kytkettyjä rivi- tai paritaloja. Molempien tonttien rakennusoikeus on 600 kerrosneliömetriä, jossa kummassakin on lisäystä nykyiseen verrattuna 400 kerrosneliömetriä.
Eteläiselle tontille saa rakentaa enintään viisi ja pohjoisemmalle ja isommalle tontille kuusi kaksikerroksista asuntoa.
Asunnot tulee tehdä ainakin osittain kaksikerroksisina. Näin estetään se, etteivät yksikerroksiset rakennukset haukkaa liikaa tontin piha-alueista.
Rakennusten tulee sopia mittakaavaltaan, materiaaleiltaan ja väritykseltään kulttuurimaiseman reunalle, mikä on kaavamääräyksin varmistettu.
Autopaikkoja varataan 1,5/asunto. Alueella edellytetään 1,0:n vihertehokkuutta, mikä tulee todentaa rakennuslupaa varten laadittavissa hulevesi- ja pihasuunnitelmissa.
Alue on osoitettu tärkeäksi pohjavesialueeksi.
Ratkaisu tiivistää kaupunkia sisään päin ja mahdollistaa uusien pientaloasuntojen rakentaminen Jokiniemen kerrostalovaltaisen asuinalueen ja Keravanjokilaakson maisema-alueen reunavyöhykkeelle olemassa olevan infran ja kaupungin palveluiden ulottuville. Rakennusten ja pihojen sopeutumiseen arvokkaaseen maisema-alueeseen on kaavamääräyksissä kiinnitetty erityisesti huomiota.
Päätöskäsittely
Kaupunginvaltuusto hyväksyi 25.3.2024 asemakaavan muutosehdotuksen. Kaava voimaan 25.9.2024.