Vantaan kaupungilla on haettavana useita eri tarpeisiin sopivia tiloja. Voit hakea tiloja liikuntaan, harrastustoimintoihin, leireihin, juhliin, kokouksiin, koulutuksiin ja erilaisiin tapahtumiin.

Hae käyttövuoroja ensisijaisesti hakuaikoina joko tilapäiskäyttöön tai vakiovuoroksi. Hakuajan jälkeen voit hakea vielä vapaana näkyviä vuoroja koko toimintakauden ajan.

Suurimmat tilojen käyttäjäryhmät ovat liikuntaseurat ja järjestöt, mutta myös yritykset ja yksityiset henkilöt voivat hakea tiloja käyttöönsä. Tiloja haetaan pääsääntöisesti Timmi-tilavarausjärjestelmän kautta. Järjestelmään rekisteröityneenä asiakkaana voit tehdä hakemuksia sekä perua tekemiäsi varauksia perumisaikojen puitteissa. Varaukset näkyvät varauskalenterilla aina reaaliaikaisina. Voit selailla eri tilojen varaustilanteita myös kirjautumatta.

Timmi-tilavarausjärjestelmä

Timmi on tilavarausjärjestelmä, jonka kautta voit hakea tiloja. Voit hakea käyttövuoroa yksityishenkilönä, tai yrityksen, yhdistyksen tai yhteisön edustajana.

Timmissä on haettavana muun muassa liikuntatiloja, auditorioita, ruokaloita, luokkia, ryhmätiloja, pienkeittiöitä, auloja, piha-alueita, nuoriso- ja asukastiloja, sekä pukuhuoneita.  

Rekisteröityneenä käyttäjänä voit tehdä hakemuksia järjestelmän kautta, muokata odottavia hakemuksiasi, sekä perua tekemiäsi varauksia koulujen, oppilaitosten ja päiväkotien tiloista. Voit lisätä hakemukseesi oheisvarattavia, esimerkiksi kokouskäyttöön dataprojektorin. Hyväksytty varaus tulee näkyville varauskalenteriin, josta näet aina ajantasaisen varaustiedon. 

Käyttövuorojen hakuohjeet

Huomioitavaa tilojen käytössä

Huomioithan tiloja hakiessasi seuraavat asiat:

Toimintakaudet ja hakuajat

Käyttövuorojen hyväksyminen

Tilat

Hinnastot

Käyttövuorot laskutetaan voimassa olevan hinnaston mukaan kuukausittain. Lisäkulut, kuten vartijakulut laskutetaan erikseen. Käyttäjä maksaa myös hälytysaikojen muutoksesta aiheutuvat kulut, sekä avainten kadottamisesta johtuvan sarjoittamistyön kustannukset.

Lisätietoja

Ville Miettinen

Liikunnan palvelualue
Liikunnansuunnittelija
050 302 8644 ville.miettinen@vantaa.fi

Esa Nieminen

Liikunnan palvelualue
Energia Areenan tilavaraukset
043 826 6955 esa.nieminen@vantaa.fi

Lauri Vainio

Liikunnan palvelualue
Uimahallien, urheilutalojen, liikuntahallien ja ulkoliikuntapaikkojen tilavaraukset
050 310 3929 lauri.vainio@vantaa.fi

Satu Heino

Liikunnan palvelualue
Liikunnan palvelualueen tilojen laskutus
040 585 3166 satu.heino@vantaa.fi

Caroline Scheiman

Liikunnan palvelualue
Tikkurilan urheilupuiston tilavaraukset
050 304 2041 caroline.scheiman@vantaa.fi

Eeva Ikonen

Liikunnan palvelualue
Myyrmäen jäähallien, sekä koulujen ja päiväkotien (S-Y) tilavaraukset
040 482 5053 eeva.ikonen@vantaa.fi

Sanna Partio

Liikunnan palvelualue
Lumon, sekä koulujen ja päiväkotien (L-R) tilavaraukset
050 303 1305 sanna.partio@vantaa.fi

Helena Sallegren

Liikunnan palvelualue
Koulujen ja päiväkotien tilavaraukset (A-K)
050 314 5153 helena.sallegren@vantaa.fi

Suositeltu soittoaika klo 9-11, muina aikoina yhteydenotot sähköpostitse.

Soili Jauhiainen

Liikunnan palvelualue
Koulujen ja päiväkotien tilojen käytön laskutus
043 826 8230 soili.jauhiainen@vantaa.fi

Tuija Vikstedt

Nuorison palvelualue
Nuorisotilat
040 837 6244 tuija.vikstedt@vantaa.fi

Jyri Majuri

Nuorison palvelualue
Nuorison palvelualueen tilojen käytön laskutus
050 302 4903 jyri.majuri@vantaa.fi

Emma Uramo

Kulttuurin palvelualue
Kulttuuripalveluiden tilat
040 186 5563 emma.uramo@vantaa.fi

Mirva Aalto

Kulttuurin palvelualue
Lastenkulttuurin tilat
040 525 2166 mirva.aalto@vantaa.fi

Lisa Sjöström

Vantaan musiikkiopisto
Vantaan musiikkiopiston tilat
043 830 1064 lisa.sjostrom@vantaa.fi

Paula Kapanen

Myyrmäkitalo
040 642 9089 paula.kapanen@vantaa.fi

Avainsanat

TilatAsukastilaKokoustilatLiikuntapaikat