Monikieliset yhteiskuntaorientaatiot kotivanhemmille käynnistyvät tammikuussa – ilmoittautuminen on auki!

Uutinen

Yhteiskuntaorientaatioiden kohderyhmänä ovat vasta Suomeen muuttaneet, työvoiman ulkopuolella olevat vantaalaiset, kuten kotivanhemmat. Vuoden 2024 alussa alkamassa ovat albanian-, somalin- ja englanninkieliset kurssit. Hae mukaan!

Suuri joukko Careerian opiskelijoita keskustelun äärellä.

Yhteiskuntaorientaatioissa käsitellään muun muassa Suomeen muuttoa, asumista ja arkea, työtä ja toimeentuloa sekä omia oikeuksia ja velvollisuuksia yhteiskunnassa.

Yhteiskuntaorientaatio orientoi suomalaiseen yhteiskuntaan

Yhteiskuntaorientaation osallistuja saa omalla kielellään perustietoa:  

  •    kotoutumisesta
  •    suomalaisesta yhteiskunnasta ja sen arvoista
  •    työelämästä

Opetus voi olla verkossa, hybridinä tai paikan päällä 1–3 kertaa viikossa. 
Kurssi kestää 50 tuntia ja on opiskelijalle ilmainen. Lastenhoito on järjestetty. 

Koulutuksen hankkii Uudenmaan ELY-keskus. Koulutuksen järjestää CareeriaPlus Oy ja kurssit järjestetään yhteistyössä vantaalaisten järjestöjen kanssa.

Hae mukaan tammikuussa 2024 alkaviin monikielisiin yhteiskuntaorientaatioihin!

Albania

  • Aika: 16.1.–14.3.2024 (ei viikolla 8), klo 9.30–12.00. Opetus kaksi kertaa viikossa: tiistaisin paikan päällä, torstaisin etänä. Lähiopetukseen on mahdollista ottaa lapsi mukaan. Paikalla on lastenhoitaja.
  • Paikka: Hakunilan kansainvälinen yhdistys, Kannuskuja 2, 01200 Vantaa 
        
    Ilmoittaudu albaniankieliseen yhteiskuntaorientaatioon tästä linkistä 

Somali

Englanti

Lisätietoja