Kauppakeskus Jumboon tulee uusi kirjasto
Vantaan kaupunginhallitus hyväksyi kokouksessaan 20. lokakuuta Jumbon kirjaston tarveselvityksen. Uusi Jumbon kirjasto korvaa nykyisen Pointin kirjaston pienet ja epätarkoituksenmukaiset tilat ja vastaa Aviapoliksen suuralueen kirjastopalveluiden kehittämistarpeeseen. Uuden kirjaston on tarkoitus avautua syksyllä 2026.
Nykyinen Pointin kirjasto on Aviapoliksen suuralueen ainoa kirjasto. Tilat kansainvälisen koulun yhteydessä ovat liian pienet ja epätarkoituksenmukaiset kirjaston käyttöön. Uudet tilat Jumbossa soveltuvat paremmin tarkoitukseen.
Aviapoliksen suuralueelle tarvitaan laajemmat ja monipuolisemmat kirjastopalvelut. Pointin kansainvälisen koulun yhteydessä oleva Aviapoliksen suuralueen ainoa kirjastotila on liian pieni ja epätarkoituksenmukainen kirjaston käyttöön. Lisäksi Pointin koulun oppilasmäärä on kasvanut runsaasti viime vuosina ja se tarvitsee kirjastolta vapautuvat tilat omaan käyttöönsä.
Jumbon kauppakeskuksesta kirjasto saa nykyistä Pointin kirjastoa suuremmat tilat, jotka on mahdollista suunnitella kirjastopalvelujen tarpeisiin sopiviksi, ja jotka sijaitsevat valmiiksi suurten asiakasvirtojen äärellä. Jumbon kirjasto palvelee koko Aviapoliksen aluetta keskeisemmällä sijainnilla ja houkuttelee asiakkaita ympäri Vantaata. Asiakasmäärien arvioidaan nousevan moninkertaisiksi Pointin kirjaston siirtyessä Jumboon. Jumbon kirjasto tulee toimimaan myös Vantaan kaupungin näyteikkunana kauppakeskuksen kävijöille.
Jumbon kirjasto korvaa nykyisessä kaupungin palveluverkkosuunnitelmassa olevan vaihtoehdon, jossa Aviapolikseen avattaisiin vuonna 2030 toinen kirjasto Pointin kirjaston lisäksi. Jumboon sijoitettava koko suuralueen yhteinen kirjasto on huomattavasti aiempaa suunnitelmaa kustannustehokkaampi tulevan 15 vuoden aikajänteellä.