”Kun sanoja ei ole, musiikki antaa äänen” - kehittäjäopettajat hyödyntävät musiikkia kielen oppimisessa

Uutinen

Laulaminen ja soittaminen ovat osa päiväkotien arkea, mutta musiikki voi tukea lasta myös kielen oppimisessa. Sen tietävät kehittäjäopettajat Riikka ja Janina, jotka työskentelevät Vantaan päiväkodeissa. Mutta mitä kehittäjäopettajat tekevät ja miten musiikki liittyy heidän työhönsä?

Kehittäjäopettajat.

Riikka ja Janina ilahduttivat Kiirunatien päiväkodin lapsia yhteisellä lauluhetkellä.

Kesäinen aurinko valaisee Kiirunatien päiväkodin huonetta, jota koristavat monenlaiset kitarat, helistimet ja rummut. Sointulana tunnettu musiikkihuone on päiväkodin lasten ja aikuisten suosiossa. Siellä viihtyvät myös Riikka Helske ja Janina Kyttä, jotka ovat toimineet kehittäjäopettajina Vantaan päiväkodeissa tammikuusta alkaen.   
 

Vantaalla työskentelee useita kehittäjäopettajia, jotka osallistuvat lapsiryhmän toimintaan ja päiväkodin toiminnan kehittämiseen muiden työntekijöiden rinnalla. Kehittäjäopettajat työskentelevät Vantaan päiväkodeissa lapsiryhmissä. He ovat tärkeä osa lapsiryhmän arkea. 

- Olemme esimerkiksi rakentaneet päiväkotiin lukemiseen kutsuvia paikkoja yhdessä lasten kanssa, Riikka ja Janina kertovat. 

Kehittäjäopettajien työ muotoutuu kunkin päiväkodin tarpeiden mukaan. Riikka ja Janina kertovat, että heidän tehtävänään on huomata päiväkotien arjessa mahdollisuuksia, joihin ei ole ehkä vielä tartuttu.

- Kiirunatien päiväkodissa olemme hyödyntäneet paljon musiikkia, sillä Sointula tarjoaa siihen hienon mahdollisuuden, sanoo Riikka.  

 

Musiikki tukee kielen oppimista 

Musiikki on kehittäjäopettajien työssä oiva väline, jonka avulla osallistumisen mahdollisuuksia voidaan vahvistaa päiväkodeissa. Jos yhteistä kieltä ei ole tai kielellinen ilmaisu on lapselle haastavaa muusta syystä, tulee musiikki avuksi.

- Kun sanoja ei ole, musiikki antaa äänen, tietävät Riikka ja Janina. 

Kehittäjäopettajat kannustavat lapsia usein myös ääntelemään.

- Laulussa voidaan leikkiä vaikkapa ampiaista ja huudahtaa ”bzz”. Sanat muodostuvat äänteiden ympärille. 

Kielen oppiminen käy päiväkodissa usein huomaamatta. Uudet sanat tarttuvat sitä mukaa, kun laulut ja lorut tulevat tutuiksi. Laulun sanojen oppiminen perustuukin usein siihen, että lapsi laulaa tai hyräilee niitä myöhemmin kotona.

- Lapsen ensimmäinen sana saattaa olla laulusta, joka on opittu päiväkodissa, kehittäjäopettajat kertovat. 

Riikka ja Janina korostavat, että kenenkään ei tarvitse osata soittaa tai laulaa etukäteen. 

- Musiikki tekee näkyväksi, eikä sen kanssa voi koskaan mennä vikaan, toteaa Riikka hymyillen.  

 

Värikkäät huivit viuhuivat päiväkodin musiikkihuoneessa. 

 

Kehittäjäopettajat kannustavat luovuuteen musiikin kanssa 

Laulaminen ja soittaminen ovat päiväkodeissa tuttu tapa hyödyntää musiikkia oppimisen keinona. Ne ovat kuitenkin vain yksi tapa hyödyntää musiikkia kielen oppimisessa.

- Taputtaminen, rummuttaminen tai hyräily ovat lapselle tärkeitä keinoja ilmaista itseään, kaksikko sanoo. 

Myös soittimena voi toimia mikä vain. Se voi olla oma ääni, liike tai vaikkapa metsästä löytynyt kivi.

- Olimme lasten kanssa kerran metsäretkellä ja he innostuivat soittamaan kepeillä. Myös luonnossa on soittimia, kertoo Janina. 

 

Soittimeen tarttuminen saattaa joskus myös jännittää – niin lapsia kuin päiväkodin aikuisia. Riikka ja Janina kannustavat kokeilemaan rohkeasti, sillä oman äänen voi löytää monella tapaa.

- Musiikki voi näyttää ja kuulostaa miltä vain! Tärkeintä on kokeileminen, Janina ja Riikka tietävät. 

Lapset innostuvat musiikista usein myös ilman, että sille varataan varsinaista hetkeä. Näin uusia sanoja opitaan huomaamatta tavallisten askareiden lomassa. 

- Lasten kanssa voi laulaa vaikkapa kenkiä pukiessa, naurahtaa Janina. 

Avainsanat

Työ varhaiskasvatuksessa