Tämä sivu on yli 2 vuotta vanha

Lapset ja nuoret päättivät 160 000 euron käytöstä Vantaalla – rahalla rakennetaan vaijeriliukuja ja järjestetään ulkoilmaelokuvia

Uutinen

Vantaan ensimmäisen lapsille ja nuorille suunnatun osallistuvan budjetoinnin voittajat julkaistiin Vaikuttajapäivässä 26.4. Vantaan kaupungintalolla.

Nuoret vantaalaiset saivat esittää kaupungin päättäjille arkea parantavia ehdotuksia Vaikuttajapäivässä järjestetyissä paneelikeskusteluissa. Kuva: Vantaan kaupunki / Sofia Åberg

Vantaalla rakennetaan vaijeriratoja ja toteutetaan ulkoilmaelokuvia sekä parannetaan Vantaan lukioiden ja ammattiopisto Varian opiskeluympäristöjen viihtyvyyttä.

Asiasta päättivät Vantaan lapset ja nuoret osallistuvassa budjetoinnissa. Sen voittaneet ehdotukset julkaistiin Vaikuttajapäivässä keskiviikkona 26.4. Vantaan kaupungintalolla.

Lapset ja nuoret päättivät 160 000 euron käytöstä äänestämällä. Rahalla toteutetaan 13 ehdotusta.

Peruskoulujen oppilaat äänestivät rahankäytöstä neljällä alueella: Kivistö–Aviapolis, Korso–Koivukylä, Myyrmäki ja Tikkurila–Hakunila.

Vantaan lukioiden ja ammattiopisto Varian opiskelijat päättivät rahankäytöstä omissa toimipisteissään.

Peruskoulujen voittajaehdotuksissa korostuu liikunta, vapaa-aika ja mukava yhdessä tekeminen.

Lukiolaiset ja ammattiin opiskelevat äänestivät voittoon opiskeluympäristöjen mukavuutta ja yhteisöllisyyttä parantavat ehdotukset istumapaikoista, ryhmäyttävistä bileistä ja kulttuurien päivästä.

Äänensä antoi yli 11 600 lasta ja nuorta

Ehdotuksia tekivät ja äänestivät koululaiset, lukiolaiset ja ammattiopisto Varian opiskelijat. Ehdotuksia äänestivät myös Vantaan eskarit. Äänensä antoi yli 11 600 lasta ja nuorta.

– Se on huikea määrä, kaupunginjohtajan viransijainen Katri Kalske iloitsee. 

– Vantaan lapset ja nuoret ovat saaneet tämän kouluvuoden aikana ihan oikeasti miettiä, miten kaupungin rahoja käytetään. Se on ihan samaa työtä, mitä kaupunginvaltuusto tekee, Kalske sanoo.

Lapset ja nuoret saivat esittää kaupungin päättäjille myös lisää ehdotuksia Vaikuttajapäivässä järjestetyissä paneelikeskusteluissa. Niihin osallistui nuorten vantaalaisten lisäksi kaupungin työntekijöitä ja luottamushenkilöitä. 

Lapset ja nuoret toivovat muun muassa, että kaupunki lisää edullisia tai maksuttomia harrastuksia ja säästää metsiä rakentaessaan kaupunkia. 

Vaikuttajapäivä järjestettiin Vantaalla jo 15. kerran. Kaupunki järjestää tapahtuman nuorisovaltuuston kanssa.

Vuosittain järjestettävän Vaikuttajapäivän tarkoituksena on lisätä lasten ja nuorten osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksia. Vaikuttajapäivä on osa Vantaan Lapsiystävällinen kunta -työtä. 

Vaikuttajapäivän teemana oli tänä vuonna osallistuva budjetointi. Vantaalaiset saavat päättää vuosina 2023–2024 kaikkiaan 1,2 miljoonan euron käytöstä kaupungin osallistuvassa budjetoinnissa.

Lue lisää Vantaan osallistuvasta budjetoinnista: osallistuvavantaa.fi/osbu

Lasten ja nuorten osallistuvan budjetoinnin voittajat

Peruskoulut

Kivistö–Aviapolis

  • Kartanonkosken urheilupuiston kehittäminen, Kartanonkosken koulu, 25 000 e 

Korso–Koivukylä

  • Perjantaivälipala oppilaille, Leppäkorven koulu, 25 000 e 

  • Ulkoilmaelokuva, Jokivarren koulu, 6 000 e

Myyrmäki

  • Vaijerirata Jokiuomanpuistoon, Rajatorpan koulu, 25 000 e

Tikkurila–Hakunila

  • Vesiliikuntavälineitä Tikkurilan uimahalliin, Viertolan koulu, 10 000 e 

  • Tivolipäivä, Kyrkoby skola, 8 000 e 

  • Vaijeriliuku Rajakylään, Rajakylän koulu, 25 000 e 

  • Ulkoilmaelokuva, Helsinge skola, 6 000 e

Lukiot ja ammattiopisto Varia

  • Istuma- ja oleskelupaikkoja lukioihin (Helsinge Gymnasium, Lumon lukio, Martinlaakson lukio, Tikkurilan lukio) yhteensä 7 350 e 

  • Ryhmäyttävät bileet, Vaskivuoren lukio, 2 950 e 

  • Kulttuurien päivä, Varia Koivukylä, 2 200 e

  • Biljardipöytä, Varia Myyrmäki, 2 200 e

  • Kuntosalin kehittäminen, Varia Aviapolis 2 200 e

  • Kuntosalin kehittäminen, Varia Hiekkaharju, 3 200 e

Lisätietoja

Karoliina Mutanen

Vantaan kaupunki
osallisuusasiantuntija
040 589 2731 karoliina.mutanen@vantaa.fi