Aloitusilmoitus tai -kokous
Esittely
Aloittamisilmoituksen yhteydessä rakennusvalvonta varmistuu rakentamiseen liittyvistä keskeisistä asioista, kuten siitä, että lupa on lainvoimainen, vastaava työnjohtaja on hyväksytty Lupapisteessä, tarkastusasiakirja on käytössä, tarvittavat suunnitelmat ovat toimitettu, mikä on hankkeen arvioitu kesto ja muut mahdolliset lupaehdot töiden aloittamista koskien on hoidettu.
Rakennushankkeissa, joissa lupamääräyksenä on aloituskokous, tulee vastaavan työnjohtajan tehdä aloittamisilmoitus alueen tarkastusinsinöörille, jos valmistelevia töitä tehdään ennen aloituskokousta.
Jos hankkeelle on pidetty aloituskokous, jossa rakennustöiden aloituksesta on sovittu, ei rakennusvalvontaviranomaiselle tarvitse tehdä erillistä ilmoitusta.
MRL aikaiset
RakL aikaiset
Rakennustekniset työt
Rakennusluvan saatua lainvoiman pidetään rakennuttajan, pääsuunnittelijan, vastaavan työnjohtajan ja rakennusvalvonnan yhteinen aloituskokous. Hankkeesta riippuen kokoukseen osallistuu muitakin osapuolia. Aloituskokouksen tilaa vastaava työnjohtaja ja tässä yhteydessä sovitaan osallistujat.
Aloituskokouksessa eritellään, mitä toimijoilta edellytetään työn aikana. Samalla ennakoidaan myös rakentamisen riskivaiheet sekä sovitaan rakennustyön tarkastuksista ja siitä, ketkä toimivat tarkastusten vastuuhenkilöinä sekä miten tarkastukset dokumentoidaan tarkastusasiakirjaan.
Tietoa rakennustyön aloituskokousta varten
Rakennushankkeeseen ryhtyvän on huolehdittava, että aloituskokous pidetään ennen rakennustyön aloittamista. Aloituskokouksessa on oltava läsnä ainakin rakennusvalvontaviranomaisen edustaja, rakennushankkeeseen ryhtyvä tai tämän edustaja valtakirjalla, rakennuksen pääsuunnittelija sekä vastaava työnjohtaja.
Myös rakennushankkeen kosteudenhallintakoordinaattorin on oltava läsnä aloituskokouksessa niissä hankkeissa, joissa kosteudenhallintakoordinaattorin nimeämistä on edellytetty.
Rakennushankkeeseen ryhtyvä huolehtii aloituskokouksen järjestämisestä. Aloituskokous on järjestettävä niin ajoissa, että rakentamisen huolehtimisvelvollisuuden täyttämiseksi mahdollisesti tarvittavat lisäselvitykset eivät viivytä rakennustyön aloittamista. Rakennushankkeeseen ryhtyvä, pääsuunnittelija tai vastaava työnjohtaja tilaa aloituskokouksen kyseisen kaupunginosan tarkastusinsinööriltä.
Aloituskokouksen puheenjohtajana toimii yleensä rakennusvalvontaviranomaisen edustaja ja pöytäkirjan pitäjänä rakennushankkeeseen ryhtyvän valitsema henkilö.
Aloituskokouksessa todetaan ja merkitään pöytäkirjaan rakennushankkeeseen ryhtyvää koskevat velvoitteet, suunnittelun ja rakennustyön keskeiset toimijat ja heidän tarkastustehtävänsä, viranomaiskatselmukset ja - tarkastukset sekä muut selvitykset ja toimenpiteet rakentamisen laadusta huolehtimiseksi.
Aloituskokouksen yhteydessä voidaan täsmentää, mitä rakennushankkeeseen ryhtyvältä edellytetään huolehtimisvelvollisuutensa täyttämiseksi. Huolehtimisvelvollisuuteen liittyvät velvoitteet on asetettu rakentamista koskevissa säädöksissä ja niitä voidaan myös määrätä säädöksiin perustuen rakennusluvassa tai aloituskokouksen yhteydessä tai erityisestä syystä rakentamisen aikana. Rakennusvaiheiden vastuuhenkilöt sovitaan viimeistään aloituskokouksen yhteydessä.
Aloituskokouspöytäkirjaan kirjataan yleensä myös ne rakennushankkeeseen ryhtyvän ilmoittamat henkilöt, jotka voivat edustaa rakennushankkeeseen ryhtyvää rakennusvalvontaviranomaisen toimittamissa viranomaiskatselmuksissa ja loppukatselmuksissa. Aloituskokouspöytäkirjaan kirjataan myös katselmuksiin osallistuvat suunnittelijat siltä osin, mitä tässä vaiheessa heidän osallistumistarpeestaan arvioidaan.
Aloituskokouksessa sovittujen ja määrättyjen menettelyjen noudattamisvelvollisuus kohdistuu rakentamisesta vastuullisiin tahoihin. Vastuullisilla tahoilla tarkoitetaan muun muassa rakennushankkeeseen ryhtyvää, pääsuunnittelijaa, vastaavaa työnjohtajaa ja erityisalojen vastaavia työnjohtajia sekä muita hankkeessa lain mukaan vastuullisia toimijoita.
Aloituskokouksen lisäksi pidetään yleensä myös erillinen LVI-aloituskokous. LVI-aloituskokouksiin osallistuvat hankkeeseen ryhtyvä tai tämän edustaja, pääsuunnittelija (linjasaneeraushankkeissa), vastaava työnjohtaja ja erityisalojen työnjohtajat sekä tarvittaessa suunnittelijat ja valvojat.
Rakennusvalvonnan LVI-tarkastaja osallistuu LVI-, KVV- ja IV-aloituskokouksiin. Pientalojen KVV- ja IV-aloituskokoukset hanke pitää itsenäisesti ja pöytäkirjat liitetään Lupapisteeseen tarkastusasiakirjan yhteenvedoille.
Kokousaika varataan LVI-tarkastajalta puhelimitse (ma, ti, to ja pe klo: 11–12) tai sähköpostitse.
- aloituskokouspöytäkirja sähköisesti esitäytettynä
- maankäyttö- ja rakennuslain 153 §:n mukainen rakennushankkeeseen ryhtyvän ilmoitus ja tarkastusasiakirjan yhteenvetolomake sähköisesti esitäytettynä
- rakennushankkeeseen ryhtyvää edustavan valtakirja tarvittaessa
Talotekniset työt
Hankkeissa täytetään rakentamisluvan sisällön mukaan sähköiset KVV- ja IV-tarkastusasiakirjojen yhteenvetolomakkeet Lupapisteessä (Tarkastusasiakirja-välilehti).
Yhteenvedoilta täytetään ne kohdat, jotka koskevat rakentamisluvan mukaisia töitä ja työvaiheita. Vastuulliset työnjohtajat sekä hankkeeseen ryhtyvä huolehtivat, että tarkastusasiakirjan yhteenvedot pidetään ajan tasalla töiden etenemisen mukaan.
KVV- ja IV-tarkastusasiakirjan yhteenvetolomakkeet eivät korvaa MRL 150 f § ja RakL 118 § mukaista tarkastusasiakirjaa. Tarkastusasiakirja laaditaan hankekohtaisesti vastuuhenkilöiden toimesta.
Vesi- ja viemäri- sekä ilmanvaihtokatselmukset tilataan hankkeelle nimetyltä LVI-tarkastajalta puhelimitse puhelinaikoina tai sähköpostitse.
Tarkastusasiakirja
Työmaalla tulee ylläpitää ajantasaista rakennustyön tarkastusasiakirjaa, johon tehdään merkinnät viranomaisten toimittamista katselmuksista.
Lisäksi asiakirjaan merkitään rakennushankkeeseen ryhtyvän, työnjohtajien ja suunnittelijoiden tarkastettaviksi määrätyt työvaiheet.
Tarkastusasiakirjan liitteissä todetaan myös rakennustarvikkeiden kelpoisuus.
Rakennushankkeeseen ryhtyvän huolehtimisvelvollisuus merkitsee vastuuta rakentamisen kelvollisuudesta. Käytännössä rakennushankkeeseen ryhtyvä täyttää huolehtimisvelvollisuutensa hankkimalla hankkeen suunnitteluun, toteutukseen ja tarkastukseen riittävän asiantuntemuksen yksityisoikeudellisin sopimuksin.
Tämä ohje koskee tarkastusasiakirjamenettelyyn liittyvien rakennusvaiheiden vastuuhenkilöiden nimeämistä. Rakennushankkeen suunnittelijat ilmoitetaan ja vastaava työnjohtajan ja erityisalan työnjohtajan hyväksynnät haetaan erikseen Lupapisteen kautta.
Tarkastusasiakirjamenettelyyn liittyvät rakennusvaiheiden vastuuhenkilöt ovat keskeisessä osassa rakennushankkeeseen ryhtyvälle kuuluvassa rakentamisen laadun varmistamisessa. Rakennushankkeeseen ryhtyvän on siksi kiinnitettävä erityistä huomiota rakennusvaiheiden vastuuhenkilöiden hankkimiseen ja nimeämiseen.
Rakennusvaiheiden vastuuhenkilöistä keskustellaan rakennusluvan hakemiseen liittyvissä ennakkoneuvotteluissa ja/tai suunnittelun aloituskokouksissa ja heistä sovitaan rakennushankkeeseen ryhtyvän esitykseen perustuen aloituskokouksen yhteydessä tai aloitusilmoituksen yhteydessä niissä hankkeissa, joissa ei pidetä erillistä rakennustyön aloituskokousta.
Rakennusvaiheiden vastuuhenkilöitä voivat olla esimerkiksi kyseisen rakennusvaiheen suunnitelman laatinut erityissuunnittelija tai kyseisen erityisalan vastaava erityissuunnittelija, rakennustyön valvoja, vastaava työnjohtaja tai erityisalan vastaava työnjohtaja. Suositeltavaa on, että henkilöt eivät ole sopimussuhteessa rakennustyötä suorittavaan tahoon, urakoitsijaan tai aliurakoitsijaan.
Rakennusvalvontaviranomainen voi rakennusluvassa, aloituskokouksessa tai erityisestä syystä rakennustyön aikana erikseen edellyttää rakennushankkeeseen ryhtyvältä, että erityissuunnittelija tai muu kyseisen erityisalan asiantuntija toimii tietyn rakennusvaiheen vastuuhenkilönä ja tarkastaa määrätyt työvaiheet.
Rakennusvaiheet ja niiden vastuuhenkilöt kirjataan rakennushankkeessa käytettävään tarkastusasiakirjan yhteenvetolomakkeeseen. Vantaan rakennusvalvonnan käytännön mukaisesti tarkastusasiakirjan yhteenvetolomakkeena käytetään lomakkeeseen ”MRL 153 §:n mukainen ilmoitus loppukatselmusta varten ja tarkastusasiakirjan yhteenveto” sisältyvää yhteenveto-osaa.
Rakennushankkeeseen ryhtyvän on valmisteltava yhdessä asiantuntijoidensa kanssa oma esityksensä rakennusvaiheiden vastuuhenkilöistä ja esitettävä se viimeistään aloituskokouksen yhteydessä tai aloitusilmoituksen yhteydessä niissä hankkeissa, joissa ei pidetä erillistä rakennustyön aloituskokousta.
Vantaan rakennusvalvonta edellyttää pääsääntöisesti, että yhteenvetolomakkeen osaan ”MRL 117a § Rakenteiden lujuus ja vakaus” liittyvien rakennusvaiheiden vastuuhenkilöinä toimivat kyseisen rakennusvaiheen suunnitelman laatinut erityissuunnittelija tai kyseisen erityisalan vastaava erityissuunnittelija tai muu kyseisen erityisalan asiantuntija (kohdat a1, a2, a3 ja a4 pohjarakennesuunnittelija tmv. ja kohdat a5 ja a6 rakennesuunnittelija tmv.). Erityistä huomiota on syytä kiinnittää myös kosteudenhallintakoordinaattorin hankkimiseen ja nimeämiseen.
Tarkastusasiakirjamenettelyä sekä rakennusvaiheiden vastuuhenkilöiden ja työvaiheiden tarkastuksia tekevien henkilöiden roolia on avattu tarkemmin ympäristöministeriön ohjeessa rakennustyön suorituksesta ja valvonnasta YM5/601/2015.
Avainsanat
LupaAsiointipalvelut
Lupapiste
Lupapiste.fi on sähköinen asiointipalvelu, jonka kautta voit hoitaa rakentamiseen liittyvän neuvonta- ja lupa-asioinnin.
Asian käsittelyn eteneminen
Lupapiste.fi on sähköinen asiointipalvelu, jonka kautta voit hoitaa rakentamiseen liittyvän neuvonta- ja lupa-asioinnin.
Palvelukanavat
Palvelukanavan tyyppi
Toimipisteet
Rakennusvalvontaan on hyvä ottaa yhteyttä heti suunnittelun alkaessa. Rakennuslupia ja neuvontapyyntöjä käsitellään Lupapiste-järjestelmässä.
Lisätietoa toimipisteestä Vantaan rakennusvalvontaLauri Korpisen katu 9 C
01370 Vantaa
Suomi