Kurkista neljäsluokkalaisten itsenäisyysjuhlan säihkeeseen

Artikkeli

Nyt juhlitaan itsenäisyyttä riemulla! Kaupunginjohtaja Pekka Timonen kutsui kaikki Vantaan nelosluokkalaiset itsenäisyysvastaanotolle, ja Vantaan Energia Areenalla juhli 27. marraskuuta yhteensä lähes 3000 koululaista. Katso lisää videoita ja kuvia artikkelin keskeltä.

Aamulla ennen yhdeksää tunnelma Myyrmäen Energia Areenalla on kihisevän odottava. Koululaisten tervehtimisjono on muodostumassa ja Vantaan Tanssiopiston tanssijat alkavat tanssia odottajille. 

- Jännittää ihan sikana, ja ollaan tosi innoissaan, kuvailevat Dea ja Liina kättelyjonon kärjessä.

Vantaan kaupunginjohtaja Pekka Timonenkin odottelee itsenäisyysjuhlan alkua iloisen juhlavissa tunnelmissa.

- Harvassa juhlassa on niin mahtava tunnelma kuin koululaisten itsenäisyysjuhlassa. Täällä ei vain vietetä vaan juhlitaan itsenäisyyttä, Timonen iloitsee.

Aamuyhdeksältä tervehtiminen alkaa. Siis käsi sydämelle ja hyvää itsenäisyyspäivää! Kaupunginjohtaja Pekka Timosen kanssa oppilaita tervehtii kasvatuksen ja oppimisen toimialan apulaiskaupunginjohtaja Katri Kalske

Toisessa jonossa tervehtijöinä ovat perusopetuksen johtaja Ilkka Kalo sekä ruotsinkielisten palveluiden johtaja Anders Vikström.

Videon tervehdysjonosta näet heti artikkelin alusta. Tervehtimisen taustalla soittaa Vaskivuoren lukion kamariorkesteri.

Tanssit mielessä

Jokiniemen ja Kanniston koulun oppilaat jakavat juhlatunnelmiaan haastattelussa. Tansseja odotetaan innolla.

- Parasta on se, että saa tanssia, tiivistää Nea-Lina.

Myös kakku ja yllätysesiintyjä saavat neljäsluokkalaisilta ääniä.

Juhlan aiheesta eli itsenäisestä Suomesta puhutaan kauniisti. Esimerkiksi Suomen luontoa arvostetaan.

Sitten on puheiden ja yhteislaulun aika. Ensimmäisenä yhteislauluna heläytetään Isa-Eerika Lehdon säveltämä Yhdessä Vantaalla.

Juhlan puhujaoppilaat Telma, Yusuf, Tihon, Liina sekä Saga tulevat Veromäen koulusta. He nostavat esiin, kuinka Vantaalla on hyvä olla ja elää – tänä vuonnahan vietetään kaupungin 50-vuotisjuhlavuotta. 

Yhteisen Maamme-laulun jälkeen on tanssin aika. Tätä on odotettu! Tanssien pyörteisiin johdattavat niin perinteinen Kehruuvalssi kuin useat nykytanssitkin. Kiitokset Vaskivuoren lukion Big Bandille musiikista!

Yllätysesiintyjä villitsi

Tanssien jälkeen jännitys tiivistyy: kuka onkaan tämän vuoden juhlan yllätysesiintyjä?

Vastaus JVG nostaa tunnelman kattoon, ja joraaminen pääsee täyteen vauhtiin.

Keikan jälkeen juhlat loppuvat, ja Hanin kertoo lopputerveiset. Hän sanoo, että tykkäsi juhlissa ihan kaikesta.

Artikkeli täydentyi kuvilla, videoilla ja tekstillä 27. marraskuuta iltapäivän ajan. Katso tunnelmia myös mm. Instagramin tarinoista: @vantaankaupunki -tililta osoitteesta: instagram.com/stories/vantaankaupunki

Lue lisää

Vantaan neljäsluokkalaiset juhlivat itsenäisyyspäivää kaupungin johdon kanssa 27.11.2024

Avainsanat

Tapahtumien Vantaa Tapahtuma