"Täällä pääsee tekemään oikeita merkityksellisiä työtehtäviä" – Krista Rampal viihtyy kesäharkkarina Vantaan ratikan viestinnässä

Artikkeli

Millainen on kesä Suomen suurimman käynnissä olevan infrahankkeen viestinnässä? Vantaan ratikan viestinnän korkeakouluharjoittelija Krista Rampal on päässyt tekemään monipuolisia viestintätehtäviä työmaakierroksista asukasviestintään ja näkemään läheltä, miten suuri kaupunkikehityshanke vaikuttaa vantaalaisten arkeen.

Krista Rampal.

Kuvassa Krista Rampal.

Lue tiivistelmä

Vantaan ratikan viestinnän korkeakouluharjoittelija Krista Rampal kokee työtehtävänsä merkityksellisiksi ja monipuolisiksi. Kesän aikana hän on osallistunut erilaisiin viestintätehtäviin, jotka liittyvät Suomen suurimpaan käynnissä olevaan infrahankkeeseen.

  • Työ sisältää muun muassa työmaakierroksia ja asukasviestintää.
  • Harjoittelija pääsee seuraamaan läheltä kaupunkikehityshankkeen vaikutuksia vantaalaisten arkeen.
  • Viestintätyö tarjoaa käytännön kokemusta merkittävässä ja näkyvässä projektissa.
  • Kesäharjoittelu tukee opiskelijoiden ja työnhakijoiden ammatillista kehittymistä.
Näytä lisää

Viestintäharjoittelija Krista Rampal pääsi aloittamaan uuden kesätyönsä vauhdikkaissa merkeissä, sillä harjoittelun alku osui hankkeen kiireiseen vaiheeseen. Ensimmäiset viikot Vantaan ratikassa kuluivat asukastapahtumissa, sidosryhmätapaamisissa ja työmaakeikoilla, joissa hän pääsi seuraamaan läheltä, miten yksi Suomen suurimmista infrahankkeista etenee.

– Pääsin heti näkemään, mitä työmailla tapahtuu ja tapaamaan työmaiden asiantuntijoita. On ollut todella opettavaista nähdä esimerkiksi ensimmäisen ratikkasillan kannen valutyöt käytännössä. Tulevalla viikolla pääsen myös opastamaan asukkaita kiskojen asennustyön seuraamisessa.

Vaikka suuren hankkeen toimintatavat ja allianssimalli olivat aluksi uusia, tukea on ollut aina saatavilla.

– Sain perehdytystä hyvin aina sitä mukaan, kun uusia työtehtäviä tuli pöydälleni. Kun tulee tällaiselle infrahankkeelle hieman maallikkona, tärkeintä on uskaltaa kysyä, jos jokin asia tai termi on vieras.

Monipuolista viestintää kaupunkilaisten arjessa

Harjoittelun aikana Krista on toimittanut kaupungin ratikkasivuille uutisia, tuottanut sosiaalisen median sisältöjä ja osallistunut päivittäiseen sidosryhmä- ja asukasviestintään. Työhön kuuluu myös hankkeen eri osaprojektien melu- ja liikennejärjestelytiedotteiden laatimista, työmaiden vaikutuksista viestimistä sekä palautteisiin vastaamista.

Vastuuta on myös annettu paljon. Heinäkuun aikana Krista on sijaistanut ratikkahankkeen eri viestijöitä.

– Onhan se ollut hienoa, että kesätyöntekijänäkin pääsee tekemään hankkeelle niin sanotusti oikeita arkipäiväisiä työtehtäviä eikä vain seuraamaan sivusta. Päivissä on ollut sopivasti vaihtelua, eikä tekeminen lopu kesken.

Suuren hankkeen viestintä on hänen mukaansa jatkuvaa yhteistyötä, kun allianssimalli kokoaa pöydän ääreen niin tilaajat, rakentajat ja suunnittelijatkin. Päivittäiseen työhön kuuluu siis paljon kokouksia eri tiimien kanssa, jotta tieto kulkee sujuvasti sekä hankkeen sisällä että sen ulkopuolella.

Viestintä yhdistää suuren hankkeen

Vantaan ratikka on mittava kaupunkikehityshanke, jonka vaikutukset näkyvät tällä hetkellä eri puolilla Vantaan kaupunkia. Juuri hankkeen laajuus tekee työstä Kristan mielestä erityisen kiinnostavaa.

– Viestintä on tavallaan se liima, joka pitää kokonaisuuden kasassa. Asukkaiden on tärkeää saada tietoa siitä, mitä tapahtuu, miksi tapahtuu ja miten työmaat vaikuttavat heidän arkeensa.

Työn vaikutukset näkyvät myös konkreettisissa kohtaamisissa kaupunkilaisten kanssa.

– Joskus vaikutus voi olla niinkin konkreettinen, että selvitetään yhdessä asukkaan kanssa, miten hän pääsee liikkumaan menoihinsa tai miten hänen arkeaan voitaisiin helpottaa työmaiden meluavien töiden aikana. Silloin näkee, että omalla työllä on oikeasti merkitystä.

Erityisen mieleenpainuva kokemus on ollut lähes 20 kilometrin pituisella ratikkareitillä järjestetty työmaakierros. Työmaakäyntejä varten hän on päässyt suorittamaan työturvallisuuskorttikoulutuksen ja pukemaan asianmukaiset turvavarusteet päälle.

– Kun pääsee näkemään vaikkapa konkreettisesti tunnelin kaivuutyötä, ymmärtää paremmin itsekin, mistä viestii.

Hyvä työyhteisö teki vaikutuksen

Yksi harjoittelun parhaista puolista on ollut työyhteisö. Vaikka hankkeessa työskentelee suuri joukko ihmisiä eri organisaatioista, Krista kuvailee työilmapiiriä avoimeksi, lämminhenkiseksi ja helposti lähestyttäväksi esihenkilöstä lähtien.

– Minut on otettu todella hyvin vastaan eikä kesätyöntekijää kohdella mitenkään eri tavalla kuin muita. Työhaastattelussa kerroin toivovani työtiimiltäni juuri tuollaisia arvoja, joten on ollut mukava huomata, että ne ovat toteutuneet.

Positiivinen yllätys oli myös se, kuinka mutkattomasti yhteistyö toimii suuren organisaation sisällä.

– Ajattelin etukäteen, että näin suuri työnantaja, kuten Vantaan kaupunki, saattaisi olla hyvinkin byrokraattinen. On ollut kiva seurata, kuinka sujuvasti yhteistyötä tehdään kaupungin eri toimialojen välillä.

Kesän aikana hän on päässyt myös osallistumaan sekä kaupunkiympäristön toimialan viestintätiimin että ratikkatiimin työhyvinvointipäiviin, ja se on tarjonnut mahdollisuuden tutustua kollegoihin myös työn ulkopuolella.

Opinnot tukevat käytännön työtä

Krista opiskelee Tampereen yliopistossa journalistiikan maisteriohjelmassa ja aloitti maisteriopinnot viime syksynä. Taustalla hänellä on myös medianomin tutkinto Haaga-Heliasta sekä aiempia opintoja liiketaloudesta, myynnistä ja markkinoinnista.

Ennen Vantaata hän on työskennellyt muun muassa viestintäharjoittelijana valtiolla Liikenne- ja viestintäministeriössä. Vantaan ratikka on tarjonnut uuden näkökulman siihen, miten suurten infraan liittyvien hankkeiden viestintää tehdään asteen lähempänä kaupunkilaisten jokapäiväistä arkea.

– Viestintä on tiedon hankkimista, asioiden ymmärtämistä ja kohderyhmien palvelemista. Koen, että aiemmista opinnoistani ja työkokemuksestani on ollut paljon hyötyä tässä työssä.

Kokemuksia, joista on hyötyä myös tulevaisuudessa

Kolmen kuukauden kesätyöpestin jälkeen Kristan opinnot jatkuvat maisteriopintojen viimeistelyllä ja gradun tekemisellä. Kesän kokemukset ovat vain vahvistaneet hänen kiinnostustaan viestintäalaa kohtaan.

– Kiinnostus viestintää kohtaan heräsi jo kandiopintojen aikana ja viestinnän tekeminen isoissa organisaatioissa on ollut todella antoisaa. Toivon, että pääsen työskentelemään alan tehtävien parissa myös tulevaisuudessa.

Hän suosittelee kaupungin viestintätehtäviä lämpimästi myös muille opiskelijoille.

– Kaupungilla pääsee tekemään monipuolisesti erilaisia viestinnän tehtäviä. Esimerkiksi kesätöissä täällä Vantaan ratikan viestinnässä on mahdollisuus päästä näkemään samanaikaisesti, miten kaupungin sisäiset prosessit toimivat sekä sukeltaa rakentamisen, hankeviestinnän ja allianssityöskentelyn pariin. Se on ainutlaatuinen yhdistelmä, jossa opitut taidot ovat varmasti hyödyksi työelämässä tulevaisuudessa.