Kevään ratikkatapahtumissa kohdattiin tuhansia vantaalaisia – katso syksyn tilaisuudet

Uutinen

Ratikkatiimiläiset ovat tavanneet alkuvuoden aikana tuhansia vantaalaisia eri puolilla kaupunkia. Tervetuloa keskustelemaan ratikan rakentamisesta myös syksyn tapahtumiin ja asukastilaisuuksiin!

Kuva Kuusikkofest tapahtumasta, jossa mukana ratikasta kaivuri.

Ratikka työmaan kaivinkone Kuusikkofest-tapahtumassa 23.5.2026

Vantaan ratikan rakentaminen näkyy vantaalaisten arjessa työmaiden kautta. Alkuvuoden aikana ratikkatiimi on tavannut tuhansia eri-ikäisiä vantaalaisia eri puolilla kaupunkia: kouluissa, asukasinfoissa ja paikallisissa tapahtumissa.

Kohtaamisissa keskusteltiin rakentamisen vaikutuksista arkeen, vastattiin kysymyksiin ja kerättiin palautetta töiden edetessä. Esiin nousivat erityisesti arjen kannalta merkittävät asiat, kuten liikkuminen työmaiden ympärillä, pysäköinti sekä rakentamisesta aiheutuva melu. Myös lasten koulumatkojen turvallisuus puhuttaa monia perheitä, ja siihen pyritään vastaamaan tiiviillä yhteistyöllä koulujen kanssa.

Lue, miten huolehdimme sujuvista kulkureiteistä ratikan työmaiden läheisyydessä.

Tulossa tapahtumia alkusyksyyn

Päivitämme lisää syksyn tapahtumia ratikan verkkosivuille.

Kohtaamisia arjessa ja tapahtumissa

Kevään aikana ratikan varrella järjestettiin useita asukasinfoja alkavista rakennustöistä. Tilaisuuksissa kerrottiin aikatauluista ja työvaiheista sekä vastattiin asukkaiden kysymyksiin.

Yrittäjien kanssa yhteistyötä on vahvistettu muun muassa aamukahvitilaisuuksissa ja suorilla yhteydenotoilla. Yhteistyötä tiivistetään edelleen, ja jatkossa sitä tukevat myös kaupungin elinvoimapalvelut. Esimerkiksi Hakunilassa ratikkareitin varrella toimivia yrittäjiä tavataan myös henkilökohtaisesti.

Ratikka on ollut mukana useissa paikallisissa tapahtumissa yhteistyössä asukasyhdistysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tapahtumissa kohdataan alueella liikkuvia ihmisiä, vastataan kysymyksiin ja kerätään kokemuksia eri puolilta kaupunkia. Mukana on usein ollut myös työmaakalustoa, joka kiinnostaa erityisesti lapsia ja nuoria.

Lapset ja nuoret mukana rakentamassa tulevaa

Lapset ja nuoret ovat keskeinen osa ratikan vuorovaikutusta. Koulujen kanssa tehdään tiivistä yhteistyötä, ja oppilaille on järjestetty esimerkiksi turvallisuuteen liittyviä oppitunteja.

Ratikkatiimi on vieraillut kouluissa eri puolilla Vantaata. Nuoria kiinnostaa erityisesti ratikka kulkumuotona, esimerkiksi kuinka nopeasti Vaaralasta pääsee Jumboon. Toukokuussa Kuusikon koulun Kuusikkofestissä koko tapahtuman teemana oli ratikkaseikkailu, ja oppilaat toteuttivat liikenteeseen ja rakentamiseen liittyviä esityksiä.

Ratikan taidehankkeen työpajoissa 1. ja 9. luokan koululaisten ajatukset muuttuvat sanataideteoksiksi. Työpajoissa oppilaat pohtivat tulevaisuutta, unelmia ja toiveitaan monikielisesti. Lasten ja nuorten tekemä sanataide tulee näkymään ratikkareitin varrella. Kaikki ratikan taiteen teokset tulevat osaksi Vantaan taidemuseo Artsin kokoelmaa.

Myös päiväkoti-ikäiset ovat tutustuneet ratikkaan. Länsimäessä järjestetyssä vapputapahtumassa kuuden päiväkodin lapset vierailivat työmaalla, ja Tikkurilan päiväkodin lapset pääsevät kesällä taiteilemaan maalauksiaan vanereille, jotka tulevat työmaa-aitoihin.

Ratikkaseikkailussa lapset saivat pukeutua työmaakypäriin ja huomioliiveihin.

Sanataidetyöpajassa lapset pohtivat unelmia ja toiveitaan.

Yhä useammalle tietoa ratikasta

Vuonna 2026 yhtenä tavoitteena on lisätä muunkielisten osallistumista. Keväällä tätä edistettiin osallistumalla monikulttuurisiin tapahtumiin, kuten Lehtikuusen koulun kulttuuripäivään ja Heurekan Tervetuloa Vantaalle -tapahtumaan.

Lisäksi Tikkurilan ja Hakunilan alueilla toteutettiin asukaskysely, johon vastasi lähes 400 henkilöä. Vastaajista 16 prosenttia puhui muuta kuin suomea tai ruotsia. Tuloksia hyödynnetään viestinnän ja vuorovaikutuksen kehittämisessä, jotta yhä useampi saa tietoa ratikasta.

Lue lisää kyselyn tuloksista.

Tapahtumissa voi käydä ottamassa ratikan siirtokuvatatuoinnin.

Vantaa on lapsiystävällinen kunta. Olemme sitoutuneet edistämään lapsen oikeuksia kaikessa toiminnassamme – palveluissa, päätöksenteossa ja kaupunkiympäristön suunnittelussa ja toteutuksessa.