Piknik Tikkurilassa on Vantaan Pride-kuukauden suurin tapahtuma
Vantaalla juhlitaan yhdenvertaisuutta koko kesäkuu. Tapahtuman nimi on Pride.
Se alkaa 1. kesäkuuta ja päättyy 30. kesäkuuta. Tapahtumia järjestetään eri puolilla kaupunkia.
Tänä vuonna Vantaan Prideen osallistuu noin 20 toimijaa. Ne ovat järjestöjä ja kaupungin yksiköitä.
Sateenkaarimessu avaa kesän Pride-kauden Myyrmäen Virtakirkossa 6. kesäkuuta. Messussa on mukana pastori Aki Kekkonen. Mukana on myös Vantaankosken seurakunnan House Band, jota johtaa nuorisotyöntekijä Antti Kotinurmi.
Pride-kuukauden päätapahtuma on puistopiknik Tikkurilan Kirjastopuistossa. Se järjestetään lauantaina 15. kesäkuuta kello 12–17.
Puistopiknikissä on lava, jossa on esiintyjiä. Järjestäjien omilla pisteillä on muiden muassa työpajoja ja muuta ohjelmaa kaikenikäisille.
Tapahtuman juontaa Mega Paula. Hän myös esittää upeita hittejään. Tapahtumassa esiintyy myös nuorten naisten rap-ryhmä Pimeä Hedelmä.
Kirkko Vantaalla -teltalla on ohjelmaa puistojuhlassa. Se sisältää muun muassa askartelua lapsiperheille ja välittävän vanhemman halauksia. Teltalla on myös kasvomaalausta ja pihapelejä sekä kortteja ja tarroja.
Nuorten aikuisten olohuone -toiminta siirtyy Kirjastopuistoon puistopiknikin ajaksi. Siellä voi pelata ja osallistua yhteisöteokseen, jonka nimi on Wall Of Kindness.
Puistopiknikin jälkeen lähdetään yhdessä Kaupunginmuseon Ysäri Prideen. Nuorten aikuisten iltaa vietetään kello 16–22.
Uutta ohjelmaa on kaksikielinen messu englanniksi ja ruotsiksi. Se järjestetään Tikkurilan kirkolla kello 16–17.
Pride-viikolla Vantaan taidemuseo Artsi järjestää kaksi queer-opastusta. Ne liittyvät Kotini jossain -näyttelyyn. Ensimmäinen opastus on tiistaina 25. kesäkuuta kello 14 ja toinen torstaina 27. kesäkuuta kello 17. Queer-näkökulma haastaa sääntöjä, jotka liittyvät kotiin ja taiteeseen. Queer etsii uusia mahdollisuuksia ja tulkintoja niiden tilalle. Tilaisuuksiin on vapaa pääsy. Niihin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen.
Kesäkuun aikana Mosaiikin kirjastossa voi tehdä tarroja ja kangaskasseja. Kirjastoissa on myös paljon muuta ohjelmaa, esimerkiksi kirjaesittelyjä.
Lauantaina 29. kesäkuuta Tikkurilassa järjestetään yhteinen lähtö Pride-kulkueeseen Helsinkiin. Kokoontuminen on kello 10 monitoimitila Liidossa. Sen osoite on Lummetie 2 Bc.
Pride-tapahtumiin, kulkueeseen ja puistopiknikille otetaan mukaan vapaaehtoisia henkilöitä, jotka voivat auttaa järjestelyissä.
Katso koko Vantaa Pride -tapahtuman tarjonta osoitteesta:
tapahtumat.vantaa.fi/pride
Sanojen selityksiä
Pride-tapahtuma
Sana pride on englantia. Se tarkoittaa ylpeyttä.
Pride-tapahtuma korostaa, että kaikilla on samanlaiset oikeudet seksuaalisesta suuntautumisesta tai sukupuolesta riippumatta.
yhdenvertaisuus
Yhdenvertaisuus tarkoittaa, että kaikki ihmiset ovat samanarvoisia, vaikka he ovat erilaisia.
Ihmiset ovat monilla tavoilla erilaisia, esimerkiksi: sukupuoli, etninen alkuperä, uskonto, vamma tai seksuaalinen suuntautuminen.
sateenkaarimessu
Sateenkaarimessu on luterilaisen kirkon jumalanpalvelus, joka on suunnattu ihmisille, jotka kuuluvat seksuaalivähemmistöihin.
queer
Sana queer on englantia. Se tarkoittaa outoa tai epätavallista. Nykyään queer tarkoittaa ajattelumallia, joka liittyy seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin.
Queer kyseenalaistaa tavallisia ajattelutapoja, jotka liittyvät seksuaalivähemmistöihin.