Vantaan Megarekry kokosi Myyrmanniin suuren joukon työhakijoita ja työnantajia

Uutinen

Asiasanat

Työ & elinkeinot

Vantaan suurin rekrytointitapahtuma Megarekry järjestettiin tänä vuonna kauppakeskus Myyrmannissa. Onnistunut tapahtuma kokosi yhteen suuren joukon näytteilleasettajia ja uusista työ- ja opiskelumahdollisuuksista kiinnostuneita henkilöasiakkaita.

Vantaan Megarekryssä oli paljon ihmisiä.

Tapahtumassa paikalla oli muun muassa henkilöstöpalvelualan yrityksiä.

Ensimmäistä kertaa kauppakeskus Myyrmannissa järjestetty rekrytointitapahtuma Vantaan Megarekry toi Vantaan työllisyyspalvelut näkyväksi myös Länsi-Vantaan asiakkaille ja mahdollisti lukuisia aitoja kohtaamisia työnhakijoiden ja työnantajien sekä eri oppilaitosten edustajien välillä.

Tapahtuman tavoitteena oli auttaa työnantajia löytämään uusia potentiaalisia osaajia yrityksiinsä ja työnhakijoita löytämään töitä haastavassa työmarkkinatilanteessa. Vuosittain järjestettävä rekrytointitapahtuma oli osa Vantaan Vantaudu Kasvulle -viikkoa.

– Tapahtumassa vallitsi positiivinen ja innostunut ilmapiiri, mikä näkyi aktiivisena keskusteluna ja verkostoitumisena. Erityisen paljon kiinnostusta herätti Nuorten rekrytointituki, joka sai myönteistä huomiota niin työnantajilta kuin työnhakijoiltakin, kommentoi tapahtuman järjestämisestä vastuussa ollut Vantaan työllisyyspalveluiden palveluesihenkilö Taru Raappana.

Työnhakijoiden tukena tapahtumassa oli muun muassa Vantaan työllisyyspalveluiden kielikaverit, joiden tehtävänä oli tukea työnhakijoiden ja työnantajien välisiä kohtaamisia.

Näytteilleasettajat tyytyväisiä tapahtumaan

Tapahtumassa mukana olleet näytteilleasettajat olivat tyytyväisiä tapahtumaan, Myyrmannin kauppakeskuksen tarjoamiin puitteisiin ja työnhakijoiden kanssa käymiinsä keskusteluihin.

– Olemme osallistuneet Megarekryyn jo useana vuonna, joten osasimme odottaa tapahtumaan paljon kävijöitä. Kierrätyskeskus on kiinnostanut ihmisiä todella paljon, ja olemme joutuneet täydentämään esitteitä ja karkkejakin jo tapahtuman aikana. Varsinaiset tulokset näkyvät kuitenkin vasta myöhemmin siinä, kuinka moni kiinnostunut työnhakija hakee meille töihin, sanoi henkilöstöasiantuntija Minna Mäkinen Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksesta.

Myös Lähitaksin laadunvalvoja ja kouluttaja Amir Al Take piti tapahtumaa onnistuneena.

– Pisteellämme on käynyt hurja määrä ihmisiä ja aidosti potentiaalisia työhakijoita. Todella moni on täyttänyt meille alustavan työhakemuksen jo itse tapahtumassa.

Amikon pisteellä vieraili paljon eri aloista kiinnostuneita työnhakijoita.

Myyrmannille kiitokset tapahtumapaikkana

Vantaan Megarekry järjestettiin tänä vuonna ensimmäistä kertaa kauppakeskus Myyrmannissa. Vilkas kauppakeskus antoi loistavat puitteet tapahtuman järjestämiselle.

– Tapahtuma lähti loistavasti käyntiin heti kymmeneltä, kun messukävijöitä alkoi valumaan kohti näytteilleasettajien pöytiä ja mukana olleet kielikaverit pääsivät heti tukemaan henkilöasiakkaiden ja työnantajien välisiä keskusteluja. Onnistunut tapahtuma osoitti, että palveluiden vieminen lähelle asiakkaita madaltaa osallistumisen kynnystä ja tukee vaikuttavia kohtaamisia, sanoo Raappana.

Tapahtumapaikka sai runsaasti kehuja niin näytteilleasettajilta kuin henkilöasiakkailta.

– Odotimme, että pääsemme tapaamaan potentiaalisia työnhakijoita matalalla kynnyksellä. Päivä on mennyt mukavasti ja pisteellämme on ollut koko ajan ihmisiä. On ollut mahtava jutella eri taustoista tulevien ihmisten kanssa ja odotamme jo ensi vuoden tapahtumaa, tapahtuman tunnelmat tiivistää henkilöstöpalveluyritys Amikon rekrytoija Suvi Nousiainen.

Avainsanat

Työttömyys Työllisyys Työllistäminen