Yhteishaku päättyi - vantaalaiset oppilaitokset kiinnostivat perusopetuksen päättäneitä

Uutinen

Yhteishaku lukioihin, ammatilliseen koulutukseen ja TUVA-koulutukseen päättyi 18.3.2025. Vantaan lukiot ja ammattiopisto Varia olivat alustavien hakijatietojen mukaan 2601 nuoren ensisijaisena hakutoiveena.

Opiskelija luokassa

Kuvituskuva, kuvaaja Jori Lindroth.

Vantaalla perusopetuksen päättää tänä keväänä noin 2860 oppilasta. Vantaalle hakeudutaan myös muista kunnista opiskelemaan. Päättyneessä yhteishaussa oli mahdollista hakea seuraaviin Vantaan kaupungin toisen asteen oppilaitoksiin: Lumon lukio, Martinlaakson lukio, Sotungin lukio, Tikkurilan lukio, Vaskivuoren lukio, ruotsinkielinen lukio Helsinge gymnasium ja Vantaan ammattiopisto Varia. 

 

Vantaan toisen asteen koulutukseen ensisijaisesti hakeutuneiden sukupuolierot ovat kaventuneet. Naisia hakeutui ammattiopisto Varian perustutkintoihin 31 % viime vuotta enemmän. Variaan perustutkintoon hakeutuneista 34 % oli naisia, kun vastaava prosentti viime vuonna oli 28 %.  Vantaan lukioihin ensisijaisesti hakeutuneista 52 % oli naisia, kun vastaava prosentti viime vuonna oli 54 %.   

 

Varian vetovoima yhteishaussa on kasvanut 

 

Vantaan ammattiopisto Varian perustutkintoon johtaviin koulutuksiin haki 1112 ensisijaista hakijaa. Tämä on 85 hakijaa enemmän kuin viime vuonna. Ensisijaisia hakijoita oli aloituspaikkaa kohden 1,17.  

 

Lentokoneasennuksen perustutkinto oli yhä Varian suosituin hakukohde, sinne ensisijaisia hakijoita oli 3,29 aloituspaikkaa kohden. 

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinnon suosio on noussut selvästi, ensisijaisia hakijoita aloituspaikkaa kohden oli 1,6, kun viime vuonna vastaava luku oli 1,14. 

Hius- ja kauneudenhoitoalan suosio kasvoi myös tänä vuonna. Hakijoita suhteessa aloituspaikkoihin oli 1,98, kun viime vuonna 1,41. 

Elintarvikealan perustutkinnon ensisijaisia hakijoita oli tänä vuonna aloituspaikkaa kohden 1,5, kun taas viime vuonna 0,91. 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto kasvatti myös suosiotaan viime vuoteen, ensisijaisia hakijoita oli 30 viime vuotta enemmän.  

 

Kokonaisuutena ammattiopisto Varian koulutuksiin haettiin ensisijaisena hakutoiveena edellisvuotta enemmän. 

 

 

Vantaan lukioiden erityislinjat kiinnostivat hakijoita 

 

Vantaan lukioihin ensisijaisia hakijoita oli 1406. Lukioihin oli tänä keväänä 1,01 ensisijaista hakijaa aloituspaikkaa kohden. Hakijoiden määrä suhteessa aloituspaikkoihin pysyi samana viime vuoteen verrattuna. 

 

Vantaan lukioiden erityislinjat kiinnostivat hakijoita. Suosituin hakukohde oli Vaskivuoren lukion musiikkilinja, johon ensisijaisia hakijoita oli 2,31 aloituspaikkaa kohden. Myös Tikkurilan lukion IB-linja ja Martinlaakson lukion luonnontiedelinja jatkoivat suosiotaan. Yleislinjoista suosituin oli Martinlaakson lukiossa, jossa hakijoita aloituspaikkaa kohden oli 1,38. Myös Helsinge gymnasium ja Lumon lukio nostivat selvästi suosiotaan.   

 

Tutkintoon valmentavaa TUVA-koulutusta viidessä oppilaitoksessa 

 

Vantaan TUVA-koulutukseen eli tutkintoon valmentaviin opintoihin haki 83 ensisijaista hakijaa. TUVA-koulutus valmentaa opiskelijaa lukio-opintoihin tai ammatilliseen koulutukseen.  

Vantaalla TUVA-koulutusta järjestetään hallinnollisesti Varian alaisuudessa, mutta käytännössä opiskelu tapahtuu viidessä oppilaitoksessa: Varian Hiekkaharjun toimipisteessä (siirtyy talven aikana Varia Aviapoliksen toimipisteeseen), Tikkurilan lukiossa, Lumon lukiossa, Sotungin lukioissa ja Vaskivuoren lukiossa. Toimipiste määräytyy opiskelijan henkilökohtaisen opiskelusuunnitelman perusteella.

 

Opiskelijavalinnat julkaistaan kesäkuussa 

 

Lukioihin, ammatilliseen koulutukseen ja TUVA-koulutukseen valittujen nimet julkaistaan aikaisintaan 12.6.2025. 

 

 

Laajennettu oppivelvollisuus 

 

Oppivelvollisuus laajentui vuonna 2021. Se tarkoittaa, että perusopetuksen päättävät nuoret ovat velvoitettuja hakemaan perusopetuksen jälkeiseen koulutukseen. Asuinkunta tukee opiskelupaikan löytämisessä, mikäli nuori jää yhteishaussa ilman koulutuspaikkaa. Toisen asteen opinnot ovat maksuttomia laajennetun oppivelvollisuuden piiriin kuuluville nuorille.  

 

Vantaan lukioiden hakijamäärät

Lukio Aloituspaikat ensisijaiset hakijat hakijat per aloituspaikka
Lumon lukio      
Yleislinja 197 136 0,69
       
Martinlaakson lukio      

Yleislinja

 

148 204 1,38
Luonnontiedelinja 30 61 2,03
       
Sotungin lukio      
Yleislinja 120 116 0,97
Urheilulinja 74 85 1,15
       
Tikkurilan lukio      
Yleislinja 384 369 0,96
IB-linja 30 64 2,13
       
Vaskivuoren lukio      
Yleislinja 293 203 0,69
Medialinja 24 26 1,08
Musiikkilinja 32 74 2,31
Tanssilinja 8 13 1,63
       
Suomenkieliset lukiot yhteensä 1340 1351 1,01
       
Helsinge gymnasium 54 55 1,02
       
Kaikki yhteensä 1394 1406 1,01

 

Ammattioppilaitos Varian hakijamäärät

Opetusala Aloituspaikat ensisijaiset hakijat hakijat per aloituspaikka
Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto 24 38 1,58
Ajoneuvoalan perustutkinto 104 109 1,05
Elintarvikealan perustutkinto 22 33 1,50
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto 31 33 1,06
Lentokoneasennuksen perustutkinto 28 92 3,29
Logistiikan perustutkinto 110 127 1,15
Pintakäsittelyalan perustutkinto 40 18 0,45
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto 10 14 1,4
Rakennusalan perustutkinto 63 20 0,32
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto  100 160 1,6
       
Talotekniikan perustutkinto 83 69 0,83
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto 75 83 1,11
Turvallisuusalan perustutkinto 44 18 0,41
Hius- ja kauneudenalan perustutkinto 44 87 1,98
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto (Myyrmäki) 46 74 1,61
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto (Koivukylä) 66 68 1,03
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto 40 45 1,13
Matkailualan perustutkinto 24 24 1,0
Yhteensä 954 1112 1,17

Tutkintokoulutukseen valmentava koulutus (TUVA)

Opetusala Aloituspaikat Ensisijaiset hakijat hakijat per aloituspaikka
TUVA-koulutus  165 83 0,5

Lisätietoja

Ari Ranki

Vantaan toisen asteen koulutuksen palvelualuejohtaja
050 314 5378 ari.ranki@vantaa.fi