Asiasana: Monikielisyys

Hyvät väestösuhteet Vantaalla – päättäjätilaisuudesta yhdessä kohti osallistavampaa ja monikielistä kaupunkia

Uutinen

Vantaalla Hyvät väestösuhteet -hankkeen ytimessä on ollut asukkaiden osallistaminen. Lokakuun alussa järjestetty päättäjätilaisuus oli poikkeuksellisen laaja-alainen, missä keskusteltiin osallistamisen vahvistamiseksi muodostuneista toimenpide-ehdotuksista Vantaalla.

Vantaan monikielinen neuvonta palvelee syksyllä – uudet esitteet saatavilla

Uutinen

Monikielisen neuvonnan syksyn palveluajat ovat voimassa 1.8.2025 alkaen, ja uudet palveluesitteet ovat nyt saatavilla. Esitteet on laadittu kaikilla neuvonnan palvelukielillä.

Vantaan monikielisen neuvonnan kesäpalveluajat 1.6. alkaen

Uutinen

Vantaan monikielisessä neuvonnassa on kesällä poikkeuksia. Neuvontakieliä on tarjolla kesäaikaan tavallista vähemmän.

Työvoiman ulkopuolisten kotoutumispalvelut palvelevat Vantaan eri alueilla

Uutinen

Vantaalla työskentelevät kotoutumisen asiantuntijat palvelevat uuden kotoutumislain mukaista uutta tärkeää kohderyhmää: työvoiman ulkopuoliset maahanmuuttaneet. Asiakkaita tavataan Tikkurilassa, mutta työtä tehdään myös muilla Vantaan alueilla.

Vantaalla opetus on kielitietoista – mitä se tarkoittaa?

Uutinen

Vantaalla sekä koko Suomessa on jo pitkään puhuttu kielitietoisesta opetuksesta. Tiedätkö, mitä kielitietoisuus tarkoittaa ja miksi se on tärkeää?

Tervetuloa SMILE-hankkeen info- ja kuulemistilaisuuteen muunkielisille huoltajille lännessä

Uutinen

Martinlaakson, Kilterin, Kivimäen ja Uomarinteen koulujen oppilaiden muunkieliset huoltajat ovat tervetulleita kysymään ja keskustelemaan lasten ja nuorten koulunkäynnistä ti 21.5. klo 17–19.

Myyrmäen suuralue

Kohtaamisia Vantaan monikielisessä neuvonnassa

Uutinen

Tutustutaan Vantaan monikieliseen neuvontaan yhdessä asiakaskohtaamisen kautta!

Farsin- ja arabiankieliset yhteiskuntaorientaatio-kurssit alkavat huhtikuussa

Uutinen

Yhteiskuntaorientaatiossa saat tietoa, jota tarvitset asuessasi ja eläessäsi Suomessa. Ilmoittaudu mukaan!

Monikieliset yhteiskuntaorientaatiot kotivanhemmille käynnistyvät tammikuussa – ilmoittautuminen on auki!

Uutinen

Vuoden alussa alkamassa ovat albanian-, somalin- ja englanninkieliset kurssit.

Tämä sivu on yli 2 vuotta vanha

Vantaan monikielisen neuvonnan palvelussa muutoksia 5.6. alkaen

Uutinen

Vantaan monikielinen neuvonta palvelee vain Tikkurilan Vantaa-infossa ja osittain etänä 5.6.-28.7.2023

Tämä sivu on yli 2 vuotta vanha