Asumisen vaihtoehdot

Vammaisille henkilöille on tarjolla erilaisia asumismuotoja kaupungin omissa tai kaupungin ostopalvelukumppaneiden asumisyksiköissä.

Kaupungin omassa toiminnassa ympärivuorokautista asumista on tarjolla:

Tuetun asumisen mahdollisuuksia puolestaan on eri puolilla Vantaata:

Asumispalvelujen päällikkö Laura-Kaisa Repo
p. 050 312 1773, laura-kaisa.repo@vantaa.fi
Simontie 5, 01300 Vantaa

Ympärivuorokautinen asuminen

Koivukoti

Koivukoti 1ja 2
Koivukoti 1 ohjaajat 040 0765 759
koivukoti1@vantaa.fi
Koivukoti 2 ohjaajat 040 0765 782
koivukoti2@vantaa.fi
Kuriiritie 24, 01510 Vantaa

Toimintayksikön esimies Susanna Korva
p. 0505 3145 068
susanna.korva@vantaa.fi

Keltamokoti

Ohjaajat p. 040 526 6575
keltamokoti@vantaa.fi
Savikkatie 13, 01300 Vantaa

Toimintayksikön esimies Kirsi Strömmer
p. 043 8258 096
kirsi.strommer@vantaa.fi

Martinlaakson asumisyksikkö

Ohjaajat p. 040 486 7387
martinlaaksonkuja@vantaa.fi
Martinlaaksonkuja 2b A1, 01620 Vantaa

Toimintayksikön esimies Susanna Korva
p. 050 3145 068
susanna.korva@vantaa.fi

Autettu ja ohjattu asuminen

Kytötien asumisyksikkö

Ohjaajat p. 043 825 4536
kytotien.asumisyksikko@vantaa.fi
Kytötie 18 B 43, 01360 Vantaa

Toimintayksikön esimies Kirsi Strömmer
p. 043 8258 096
kirsi.strommer@vantaa.fi

Kerokuja

Ohjaajat p. 040 837 5989
asuntola.kerokuja@vantaa.fi
Kerokuja 7, 01280 Vantaa

Toimintayksikön esimies Kirsi Strömmer
p. 043 8258 096
kirsi.strommer@vantaa.fi

Hämeenkyläntien asumisyksikkö

Ohjaajat p. 040 8473 205 ja 040 8255 759
asuntola.ruukkukoti@vantaa.fi
Hämeenkyläntie 77, 01640 Vantaa

Toimintayksikön esimies Susanna Korva
p. 050 3145 068
susanna.korva@vantaa.fi

Tuettu asuminen

Asumispalvelujen esimies/resurssipooli

Terhi Lehtonen
Simontie 5, 01300 Vantaa
p. 043 825 8876
terhi.lehtonen(at)vantaa.fi

Idän asumisohjaajat


Asumisohjaaja 050 3038 264
Asumisohjaaja 043 8250 511
Asumisohjaaja 050 3025 623
Asumisohjaaja 043 825 7257
Asumisohjaaja 043 8250 838

Lännen asumisohjaajat

Asumisohjaaja 043 8266 343
Asumisohjaaja 043 8257 258
asumisohjaaja 043 8268 698
Asumisohjaaja 050 3124 508

Asumisharjoittelu

Asumisohjaaja Terhi Neste
p. 043 825 0838
terhi.neste@vantaa.fi

Asumisohjaaja Milla Törnblom
p. 043 826 8698
milla.tornblom@vantaa.fi

Erityisasumisen sosiaalityö ja vammaisasiain koordinaattori

Sosiaaliohjaaja
Anja Lindholm
p. 043 8253 209
anja.lindholm@vantaa.fi

Erityissosiaaliohjaaja
Helena Lindell
p. 050 3034 434
helena.lindel@vantaa.fi

Vammaisasiain koordinaattori
Sanna Kytölä
p. 050 3042 907
sanna.kytola@vantaa.fi

Ajankohtaista

Instagram

Twitter