Kansainvälinen ilmailuliitto FAI pitää yleiskokouksen 2025 Vantaalla
Kansainvälinen ilmailuliitto FAI, Federation Aeronautique Internationale, päätti 21.11.2024 yleiskokouksessaan Saudi-Arabian Riyadhissa valita vuoden 2025 kokouspaikaksi Vantaan kaupungin. 94 jäsenmaan edustajien lisäksi kokoukseen tulee kymmeniä lajikomissioiden, toiminnallisten komissioiden ja työryhmien jäseniä. FAI:n yleiskokous pidetään Vantaan Aviapoliksen alueella 20.–24.10.2025. Kokoukseen odotetaan noin 150 osallistujaa.
Aviapolis Vantaalla sopii hyvin isojen tapahtumien järjestämiseen. FAI:n yleiskokous järjestetään Clarion Aviapolis hotellissa.
Yleiskokous on pidetty Suomessa viimeksi vuonna 1969, silloin Helsingissä. Nyt paikaksi valikoitui ilmailukaupunkina tunnettu ja tunnustettu Vantaa.
Suomen Ilmailuliiton puheenjohtaja Timo Hyvönen esitteli ehdotuksen yleiskokoukselle ja kertoo jännittävästä kilpailusta Unkarin Budapestin kanssa.
—Kokosimme Vantaan kaupungin ja Suomen ilmailumuseon kanssa erinomaisen, tiiviin esittelyn Suomesta ja Vantaan Aviapoliksesta, jossa kokous järjestetään. Vaikka Unkarin ehdottama osallistumismaksu oli neljänneksen ehdotustamme alempi, oli valinta loppujen lopuksi selvä. 57 prosenttia yleiskokouksen osallistujista äänesti Suomen puolesta.
—Uskon, että delegaatteja kiinnostaa tulla tutustumaan maailman onnellisimpaan maahan. Vantaalle pääsee suoralla lennolla kaikilta mantereilta paitsi Australiasta, josta tarvitaan yksi vaihto Dohassa. Oheistoiminnot matkakumppaneille ja taukoaikoihin ovat Aviapoliksen alueella hyvät, Hyvönen jatkaa.
—Kokouspaikan sijainti kahden minuutin etäisyydellä terminaalista on helpotus pitkämatkalaisille. Usein kokouspaikalle on kentältä matkaa vähintään useita kymmeniä minuutteja tai jopa tunteja. Myös Suomen Ilmailumuseo herätti näissä alan päättäjissä kiinnostusta. Tarkoitus onkin esitellä historiallisten ilma-alusten lisäksi uusi ilmailumuseohanke.
Vantaan kaupungin elinvoimajohtaja Tommo Koivusalo on valinnasta otettu.
—Olemme panostaneet ja panostamme merkittävästi Aviapoliksen kehittämiseen kansainvälisenä tapahtuma- ja liiketoimintakeskuksena. FAI:n kokous on hyvä esimerkki valmiudestamme ottaa vastaan sekä kooltaan että sisällöltään merkittäviä tilaisuuksia. Palvelumme ja valmiutemme näihin ovat mitä parhaat ja paranevat tulevaisuudessa entisestään.
FAI:n yleiskokous pidetään Vantaan Aviapoliksen alueella 20.–24.10.2025. Kokoukseen odotetaan noin 150 osallistujaa.
Lue lisää
Fédération Aéronautique Internationale, FAI, on vuonna 1905 perustettu kansainvälinen ilmailuliitto. Se hallinnoi ilmailu-urheilun ennätyksiä ja tapahtumia maailmanlaajuisesti.
Suomen Ilmailuliitto ry on valtakunnallinen harraste-, urheilu- ja yleisilmailun keskusjärjestö Suomessa. Ilmailuliiton päätehtävä on edunvalvonta. Vuonna 1919 perustettu Ilmailuliitto on ollut FAI:n jäsen 26.10.1921 lähtien. Suomen Ilmailuliitossa on n. 200 yhteisö- ja 7500 henkilöjäsentä.
Suomen Ilmailumuseosäätiön ylläpitämä Suomen Ilmailumuseo sijaitsee Aviapoliksen ytimessä. Museo tallentaa ja kertoo kattavasti suomalaisen ilmailun tarinaa. Museo on ilmailun valtakunnallinen vastuumuseo. Uusi Ilmailumuseo -hankkeessa Aviapolikseen rakentuu uusi vetovoimakohde ja täysin uudenlainen museokonsepti.