Vantaan osallisuusseminaari 14.8.2025 – Oppeja ammattilaisille osallistavampien kuntien rakentamiseen

Uutinen

Osallisuusseminaari kokoaa yhteen Vantaan kaupungin työntekijöitä ja viranhaltijoita sekä muiden kuntien ja sidosryhmien osallisuusasiantuntijoita. Seminaarista saat tukea ja työkaluja osallistavampien ja demokraattisempien kuntien rakentamiseen.

Osallisuusseminaari kokoaa yhteen Vantaan kaupungin työntekijöitä ja viranhaltijoita sekä muiden kuntien ja sidosryhmien osallisuusasiantuntijoita.

Vantaudu oppimaan ja verkostoitumaan elokuun osallisuusseminaariin ja viivy vaikka iltaan asti! Maksuttomassa seminaarissa pääset kuulemaan tutkimustuloksista sekä uusista toimintamalleista ja iltapäivän työpajaosuudessa syventymään valitsemaasi aiheeseen.  

Ajankohta: 14.8.2025 klo 10–15.30 + afterwork klo 17 alkaen
Paikka: Kaupungintalo, Asematie 7, Vantaa (Tikkurila)

Varmista paikkasi ja ilmoittaudu tästä:

Webropol-kysely

Aamupäivän puheohjelma

Klo 10.00–11.45 Kokemustiedon hyödyntäminen kunnan kehittämisessä 

  • Tutkija Pilvi Nummi kertoo, miten kunnat voivat hyödyntää asukasosallistumisesta saatua tietoa suunnittelussa ja päätöksenteossa.
  • Vantaan kokemusasiantuntijatoiminta – Kuule tuoreesta mallista, joka tuo asukkaiden äänen osaksi kaupungin kehittämistä.

Klo 11.45–12.45 Lounas ja verkostoitumista

Klo 12.45–13.30 Demokratia- ja osallisuuskäytäntöjen vakiinnuttaminen 

  • Demos Helsinki – Kuule tuloksia Nets4dem –hankkeesta osallisuuden juurtumisesta osaksi kunnan päätöksentekoa

Iltapäivän ryhmäkeskustelut

Klo 13.30–15.00 Pienryhmät ja kahvit – osallisuustyön syväluotaus 
Valitse sinua kiinnostava teema ja sukella keskusteluun asiantuntijan johdattelemana.  

  • Vaikuttamistoimielimet: aihetta alustaa Aino Pohjanvirta Turun kaupungista
  • Osallistuva budjetointi & kuntatalous: keskustelun alustajana Sitran asiantuntija Pauli Saloranta Demokratiainnovaatiot-ohjelmasta
  • Kuntien ja järjestöjen väliset kumppanuudet: aiheetta alustaa Oulun kaupungin yhteisötoiminnan päällikkö Pasi Laukka Hyvinvoinnin edistämisen palveluista.  
  • Digiosallisuus & tekoäly: keskustelun alustajana Kai Kekola tekoälyn hyödyntämisestä osallisuuden välineenä Helsingissä.
  • Osallisuuden suunnittelu & kunnan sitouttaminen: Tanja Korvenmaa, Osana
  • Kaupunkiympäristön osallisuus: keskustelun alustajana palvelupäällikkö Heli-Maija Nevala Espoon kaupunkisuunnittelukeskuksen viestintä- ja vuorovaikutustiimistä

Lopuksi

Klo 15.00–15.30 Yhteenveto ja päivän päättäminen

Afterwork – Osallisuustyön ammattilaiset kohtaavat!  

Päivä huipentuu rennompaan iltaosuuteen eli Demokratiadrinkeille, joiden teemana Nuoret ja äänestäminen. Tule kuulemaan, keskustelemaan ja vaikuttamaan! Kokoonnumme klo 17–19 Tikkurilan BlaBlaBla-ravintolassa, jossa on tarjolla kuohuvaa, naposteltavaa ja lämminhenkistä yhdessäoloa.

Kenelle seminaari sopii?

Kaikille, jotka haluavat vahvistaa osallisuutta omassa työssään: kuntien työntekijöille, päättäjille, järjestötoimijoille, kokemusasiantuntijoille, opiskelijoille ja kehittäjille – tule mukaan ideoimaan, oppimaan ja verkostoitumaan!

Miksi osallistua?

  • Saat uusinta tutkimustietoa osallisuuden vaikuttavuudesta.
  • Tutustut toimiviin käytäntöihin eri puolilta Suomea.
  • Verkostoidut muiden osallisuudesta kiinnostuneiden kanssa.
  • Saat konkreettisia ideoita oman työsi tueksi.

Kohdataan elokuussa Vantaalla!

Tapahtuman järjestää Vantaan kaupungin osallisuuspalvelut.  
Lisätietoja: osallisuuskoordinaattorit@vantaa.fi 
 

Avainsanat

Osallisuus