Valtuustovaliokunta 2017-2021

Kaupunginvaltuusto valitsee vuosittain valtuustovaliokunnan, joka valmistelee valtuustossa vireillä olevia asioita sekä käsittelee muita valtuuston työskentelyä koskevia kysymyksiä. Valtuustovaliokunnan puheenjohtaja on kaupunginvaltuuston puheenjohtaja tai hänen ollessa estynyt valtuuston ensimmäinen tai toinen varapuheenjohtaja.

Valtuustovaliokunnan kokouksiin osallistuvat asiantuntijoina kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja varapuheenjohtajat.

Antti Lindtman Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
Carita Orlando Kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtaja
Sirpa Kauppinen Kaupunginvaltuuston II varapuheenjohtaja

Jäsen (henkilökohtainen varajäsen)
Sakari Rokkanen (Sami Kanerva)
Minna Räsänen (Pirkko Letto)
Anniina Kostilainen (Eve Rämö)
Niilo Kärki (Kai-Ari Lundell)
Antero Eerola (Jari Jääskeläinen)
Patrik Karlsson (Stefan Åstrand)
Tiina Tuomela (Jouko Jääskeläinen)
Jussi Vähäkangas (Juha Hirvonen)
Pietari Jääskeläinen (Timo Auvinen)

puheenjohtaja
Lindtman Antti, Kansanedustaja/eduskuntaryhmän puheenjohtaja, sd.
01300 Vantaa
+358 40 577 6255
antti.lindtman@vantaa.fi
1. varapuheenjohtaja
Kaira Lauri, Johtaja, kok.
01650
+358 400 503 554
lauri.kaira@vantaa.fi
2. varapuheenjohtaja
Veltheim Erika, YTM, ps.


erika.veltheim@vantaa.fi
jäsen
Eerola Antero, toimittaja, vas.

+358 40 323 0176
antero.eerola@vantaa.fi
jäsen
Kärki Niilo, everstiluutnantti evp., ps.


niilo.karki@vantaa.fi
jäsen
Luokkala Pirjo, terveysalan asiantuntija, kesk.
Vantaa

pirjo.luokkala@vantaa.fi
jäsen
Nummela Nina, Yrittäjä, Liike Nyt


nina.nummela@vantaa.fi
jäsen
Rokkanen Sakari, Ekonomisti, kok.

+358 40 762 5340
sakari.rokkanen@vantaa.fi
jäsen
Rämö Eve, Sosiaaliohjaaja, vihr.


eve.ramo@vantaa.fi
jäsen
Räsänen Minna, tiedottaja, sd.
Ruskeasanta, Vantaa
+358 400 891 983
minna.rasanen.lh@vantaa.fi
jäsen
Tuomela Tiina, lastentautien erikoislääkäri, kd.
01400 Vantaa
+358 50 544 4634
tiina.tuomela@vantaa.fi
jäsen
Åstrand Stefan, Fullmäktigeledamot, valtuutettu, Medlem i stadsmil, r.


stefan.astrand@vantaa.fi
varajäsen
Demiri Funda, Lähihoitaja, vas.


funda.demiri@vantaa.fi
varajäsen
Jääskeläinen Jouko, Valtiotieteiden tohtori, kd.
Vantaa
+358 50 512 0782
jouko.jaaskelainen@vantaa.fi
varajäsen
Karlsson Patrik, Skolföreståndare/Koulunjohtaja, r.
Kimokuja 4 A 4, 01200 Vantaa
+358 40 728 6447
patrik.karlsson@vantaa.fi
varajäsen
Letto Pirkko, koordinoiva ylihammaslääkäri, sd.

+358 50 370 6756
pirkko.letto@vantaa.fi
varajäsen
Lundell Kai-Ari, Luokanopettaja, ps.
Uurrekuja 11 b 3, 01650 Vantaa
+358 456 356 278
kai-ari.lundell@vantaa.fi
varajäsen
Raja-Aho Maarit, TtM, th/sh AMK, hoitotyön opettaja, kok.
01630 Vantaa

maarit.rajaaho.lh@vantaa.fi
varajäsen
Tikkanen Eeva, kesk.


eeva.tikkanen@vantaa.fi
varajäsen
Vacker Marjo, Liike Nyt


marjo.vacker@vantaa.fi
varajäsen
Viilo Mikko, Diplomi-insinööri, vihr.


mikko.viilo@vantaa.fi

Ajankohtaista