Kaupunkikulttuurilautakunta

Kaupunkikulttuurilautakunta vastaa kaupungin omista kulttuuri-, liikunta-, nuoriso-, kirjasto- ja asukaspalveluista sekä niiden kehittämisestä. Lisäksi lautakunnan vastuulla on kuntalaisten osallisuuden sekä yhteisöjen, järjestöjen ja vapaaehtoistoiminnan tukeminen, kaupungin neuvonta- ja asiointipalvelut, taiteen perusopetuksen järjestäminen ja kuvataidekoulun ja musiikkiopiston palvelut, kaupungin museotoiminta, aikuisopiston toiminta ja aikuisten perusopetuksen järjestäminen sekä sosiaali- ja potilasasiamiehen toiminta.

Kaupunkikulttuurilautakunta päättää muun muassa tehtäväalueensa avustusten ja apurahojen myöntämisperiaatteista ja mainittujen avustusten ja apurahojen myöntämisestä.

Sidonnaisuudet ja yhteystiedot

Jäsenet

puheenjohtaja
Kähärä Sirkka-Liisa, suunnittelija, sairaanhoitaja (AMK), sd.
Rautkallionkatu 4 B 36, 01360 Vantaa
+358 50 521 7189
sirkka-liisa.kahara@vantaa.fi
varapuheenjohtaja
Norres Lasse, Yrittäjä, kok.


lasse.norres@vantaa.fi
jäsen
Aidanjuuri-Niemi Tanja, Kansanedustajan avustaja, ps.
Taikurintie 3c 12, 01390 Vantaa
+358 50 536 7152
tanja.aidanjuurivest@vantaa.fi
jäsen
Dehghan Milad, ps.


milad.dehghan@vantaa.fi
jäsen
Hall Anu, sd.


anu.hall@vantaa.fi
jäsen
Holmberg-Soto Hanna, r.


hanna.holmberg-soto@vantaa.fi
jäsen
Hoviniemi Matilda, kok.


matilda.hoviniemi@vantaa.fi
jäsen
Josefsson Helen, kansanedustajan avustaja, FM, kok.

+358 50 345 9880
helen.josefsson@vantaa.fi
jäsen
Järä Juha, ps.


juha.jara@vantaa.fi
jäsen
Kaartokallio Loviisa, kd.


loviisa.kaartokallio@vantaa.fi
jäsen
Kaimio Tuire, vihr.


tuire.kaimio@vantaa.fi
jäsen
Kärkkäinen Riku, kok.


riku.karkkainen@vantaa.fi
jäsen
Nykyri Elina, vas.


elina.nykyri@vantaa.fi
jäsen
Rautio Pekka, Opettaja, muusikko ja musiikin tekijä, vihr.
01650 Vantaa
+358 500 335 669
pekka.rautio@vantaa.fi
jäsen
Riikonen Jyrki, sd.


jyrki.riikonen@vantaa.fi
jäsen
Sodhi Ranbir, yrittaja, sd.
Päivänkakkarantie 16, 01300 Vantaa
+358 50 559 3639
ranbir.sodhi@vantaa.fi
jäsen
Vacker Marjo, Liike Nyt


marjo.vacker@vantaa.fi

Varajäsenet

varajäsen
Grundström Henri, sd.


henri.grundstrom@vantaa.fi
varajäsen
Heikkinen Juho, ps.


juho.heikkinen@vantaa.fi
varajäsen
Heikkinen Minna, ps.


minna.s.heikkinen@vantaa.fi
varajäsen
Hosio Asko, sd.


asko.hosio@vantaa.fi
varajäsen
Hämäläinen Ilari, vihr.


ilari.hamalainen@vantaa.fi
varajäsen
Järveläinen Anu Pia, vas.


anu.jarvelainen@vantaa.fi
varajäsen
Kallio-Ouvinen Marjukka, vihr.


marjukka.kallio-ouvinen@vantaa.fi
varajäsen
Kostiainen Emilia, sd.


emilia.kostiainen@vantaa.fi
varajäsen
Kykyri Sari, kok.


sari.kykyri@vantaa.fi
varajäsen
Lehtovirta Timo, kesk.


timo.lehtovirta@vantaa.fi
varajäsen
Liukkonen Pasi, ps.


pasi.liukkonen@vantaa.fi
varajäsen
Louevuo Karri, kok.


karri.louevuo@vantaa.fi
varajäsen
Orrström Axel, r.


axel.orrstrom@vantaa.fi
varajäsen
Partanen Matti-Jussi, kok.


matti-jussi.partanen@vantaa.fi
varajäsen
Pylsy Anniina, kok.

+358 50 912 2054
anniina.pylsy@vantaa.fi
varajäsen
Suuronen Satu, kd.


satu.suuronen@vantaa.fi
varajäsen
Uskola Nina, Sosiaaliohjaaja, sd.


nina.uskola@vantaa.fi