Hoitoon pääsy

Terveydenhuoltolain mukaan:

  • potilaan on saatava arkipäivisin virka-aikana välittömästi yhteys terveyskeskukseen
  • hoidon tarpeen arviointi on tehtävä viimeistään kolmantena arkipäivänä yhteydenotosta
  • potilaan tulee päästä hoitoon kolmen kuukauden kuluessa hoidon tarpeen arviosta
  • mikäli terveyskeskuksesta tehdään lähete erikoissairaanhoitoon, tulee hoidontarpeen arviointi siellä aloittaa kolmen viikon kuluessa lähetteen saapumisesta ja potilaan päästä hoitoon kuuden kuukauden kuluessa

Tutustu hoitotakuun toteutumiseen Vantaan terveysasemilla

Hoitotakuun toteutuminen 1.8.-31.8.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.6.-31.7.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.5.-31.5.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.4.-30.4.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.3.-31.3.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.2.-28.2.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.1. - 31.1.2019

Hoitotakuun toteutuminen 1.12.-31.12.2018

Hoitoonpääsy Suun terveydenhuollossa

Kiireettömään tutkimukseen annetaan ajat yksilöllisen hoidon tarpeen mukaan, odotusaika keskimäärin 4 kuukautta. Vapaita aikoja tarjotaan kaikista Vantaan hammashoitoloista.

Ajankohtaista

Twitter